zaviesť nový trend použitia obnoviteľných zdrojov energií na báze biomasy. Práve biomasa je komoditou, ktorej má SR nadbytok a dokonca je druhou krajinou Európskej únie (EÚ), čo sa týka produkcie.
Povedal to dnes na tlačovej besede štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Jaroslav Jaduš. "Čo sa však týka zhodnocovania sme na jej chvoste," dodal. Podľa jeho slov sa do konca roka pripraví zákon o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý by mal stimulovať investorov k tomu, aby investovali do oblasti energetiky obnoviteľných zdrojov.
Na dnešnom workshope, ktorý zorganizoval rezort životného prostredia pre starostov miest a obcí, sa hovorilo aj o technológii zhodnocovania biologického komunálneho odpadu. Mestá a obce majú od začiatku roku 2006 povinnosť separovať a kompostovať zelený odpad nielen z verejných priestorov, ale aj zo súkromných plôch. "Z pohľadu rezortu životného prostredia nejde iba o ochranu životného prostredia, ale existuje tu aj záväzok voči Európskej únii k postupnému znižovaniu podielu biologicky rozložiteľného odpadu na skládkach. V roku 2020 by mal byť podiel odpadu na skládkach pod 35 percent," konštatoval Jaduš.
Podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska Viera Krakovská pripustila, že samospráva nakladanie so zeleňou nezvláda na 100 percent. "Každá obec má iné podmienky, a tým aj iné náklady ako aj profit z kompostovania. Rovnako sme nedokázali celkom vyriešiť spoplatnenie," povedala. Ako dodala, od 1. januára 2010 budú obce povinné zaviesť separovaný zber piatich komodít, a to papiera, skla, plastov, kovov a biologicky rozložiteľného odpadu. Jedno z riešení, ako zlepšiť situáciu v nakladaní s odpadom, je podľa nej použitie časti prostriedkov zo štrukturálnych fondov na vzdelávanie. "Treba začať s výchovou už v materských školách - je veľmi dôležité zmeniť myslenie ľudí, aby sami od seba chceli recyklovať," konštatovala Krakovská.
pc;sy;mt