Slovenskí vojaci by sa mali v budúcnosti zúčastňovať menšieho počtu misií vo svete než doteraz. Slúžiť by mali predovšetkým v misiách pod mandátom Organizácie spojených národov (OSN).
Novinárom to v Martine povedal minister obrany František Kašický po slávnostnom nástupe asi stovky vojakov, ktorí v minulých dňoch ukončili svoje pôsobenie v Iraku. Pred stiahnutím jednotky z Iraku malo Slovensko v šiestich misiách asi 630 vojakov.
"Cieľom je, aby bolo misií menej, a aby sme sa orientovali prioritne na niektoré misie predovšetkým pod mandátom OSN. Misie by sa mali cieľavedome pripravovať. Nemali by sme mať roztrúsených vojakov po celom svete vo viacerých misiách," dodal Kašický. Podľa neho však nedôjde k výraznému zníženiu počtu vojakov v zahraničných misiách.
Slováci majú zastúpenie v misiách v Afganistane, Kosove, Bosne a Hercegovine, Golanských výšinách či na Cypre. Slovenská ženijná jednotka, ktorá pôsobila v Iraku, sa vrátila na Slovensko v nedeľu. V Iraku zostali len jedenásti dôstojníci.
"Ambíciou tiež je, aby sme riešili finančnú otázku, ktorá súvisí s nasadzovaním jednotiek do zahraničia. V rámci NATO i EÚ sa uvažuje, že by sa vytvoril určitý projekt financovania nasadzovania týchto síl do zahraničia zo spoločných prostriedkov," upozornil Kašický.
O stiahnutí vojakov z Iraku rozhodla vláda Roberta Fica vlani v októbri. Fico v uplynulých dňoch bránil svoje skoršie tvrdenia, že ženisti neplnili v Iraku svoje úlohy. Práve tento argument v minulosti uvádzal medzi dôvodmi, prečo by mala jednotka odísť. V minulosti tiež hovoril, že vojenská akcia v čele so Spojenými štátmi nemala medzinárodne-právne opodstatnenie. Podľa niektorých vojakov však pôsobenie jednotky malo svoj význam a v Iraku by ešte mali dostatok práce.
Za tri a pol roka Slováci mechanicky odmínovali takmer 900.000 štvorcových metrov a ručne ďalších vyše 180.000 metrov štvorcových plochy. Zničili 666 ton munície. Celkovo sa v irackej misii vystriedalo viac ako 700 vojakov. Slovensko v Iraku stratilo štyroch vojakov.
Vláda v stredu rozhodne, či presunie vojakov na juh Afganistanu
Vláda by v stredu mala rozhodnúť, či vyhovie požiadavke Severoatlantickej aliancie na presun vojakov na viac nebezpečný juh Afganistanu. Slovensko má v súčasnosti v Kábule takmer 60-člennú jednotku. Kabinet by mal tiež posúdiť návrh na odvolanie deviatich veľvyslancov a vymenovanie desiatich nových. Na programe je aj návrh zákona o zrušení krajských úradov od 1. októbra tohto roka.
Očakáva sa, že kabinet schváli presun vojakov na juh Afganistanu. Vojaci by mali údajne opravovať letisko v Kandaháre, pričom nie je vylúčené ani to, že ho budú aj strážiť. Premiér Robert Fico podmieňoval presun vojakov tým, že nebudú pracovať v teréne a zostanú na strážených priestoroch letiska. Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer požiadal Ficovu vládu o premiestnenie ženistov na juh krajiny už vlani v októbri. Po stiahnutí ženijnej jednotky z Iraku sa počet slovenských vojakov v zahraničných vojenských operáciách znížil o takmer stovku na zhruba 540.
Výmenu veľvyslancov navrhol vláde minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Oficiálne mená navrhnutých kandidátov nie sú známe. Ministerstvo ich zverejní až po tom, čo s vymenovaním bude súhlasiť aj prezident Ivan Gašparovič a noví ambasádori dostanú vo svojich krajinách oficiálny súhlas. Podľa informácií denníka Sme sa novým veľvyslancom v Prahe nestane bývalý minister zahraničných vecí Pavol Hamžík, keďže s jeho nomináciou nesúhlasil prezident. Výmeny by mali nastať podľa Sme na postoch vo Francúzsku, Švédsku, Egypte, na Cypre či v Grécku, Vatikáne, Turecku a Rumunsku. Vláda má podľa skorších vyhlásení Kubiša záujem vymeniť najmä politických nominantov bývalého kabinetu, pričom niektorí z nich sú vo funkciách už niekoľko rokov.
Minister vnútra Robert Kaliňák navrhne vláde, aby krajské úrady zanikli od októbra tohto roka. Zrušenie krajských úradov ohlásil premiér Robert Fico už skôr, posúval sa však termín, kedy sa tak malo urobiť. Vláda si od zrušenia úradov sľubuje úspory a efektívnejšiu štátnu správu. Krajské úrady majú v súčasnosti právomoci napríklad pri oprávneniach pre živnostníkov, štátnom občianstve a matrikách, ale aj v bezpečnostnej oblasti. Ministerstvo vnútra počíta tiež s neskorším zánikom viacerých špecializovaných úradov krajskej štátnej správy, s čím však už vyjadrili nesúhlas dve menšie koaličné strany SNS a ĽS-HZDS.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič navrhne vymeniť sedemčlennú Správnu radu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vláda už skôr odvolala šéfa úradu Jána Gajdoša a nahradila ho Richardom Demovičom.