Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave informovala projektová manažérka Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) Ľubica Trubíniová, celomestská stavebná uzávera by mala trvať do prijatia aktualizácie ÚP, ktorá by mala začať pripravovať po tom, ako mestskí poslanci v apríli ÚP schvália. Ochranári a občianski aktivisti návrhu ÚP vyčítajú formálne nedostatky, nezrozumiteľnosť, neaktuálnosť a v niektorých prípadoch nesúlad so zákonom. Preto chcú do aprílového mestského zastupiteľstva osloviť viacerých poslancov, vysvetliť im negatívne dopady v prípade schválenia ÚP a požiadať ich, aby za návrh nehlasovali. Podľa nich by bolo možné nedostatky odstrániť opätovným verejným prerokovaním, vypracovaním súpisu požiadaviek na zmeny a ich zapracovaním do návrhu. "Tento proces by trval šesť mesiacov a nie deväť rokov ako tvrdia zamestnanci magistrátu a primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský," dodala predsedníčka Mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Katarína Šimončičová. Ako ďalej uviedla, návrh ÚP je neaktuálny, keďže jeho grafická časť je z roku 1999 a neobsahuje teda viacero zmien vrátane tých, ktoré poslanci schválili pri aktualizovaní platného ÚP. "V návrhu sú napríklad pozemky pri Janíkovom dvore, kde má vyrásť južné mesto, stále vedené ako orná pôda aj napriek tomu, že tu bola schválená zmena na výstavbu," tvrdí Šimončičová.
Návrh ÚP malo schváliť minulé zastupiteľstvo v septembri, nezískal však potrebnú trojpätinovú väčšinu hlasov. Poslancov zrejme ovplyvnili vyhlásenia občianskych aktivistov a ochranárov, ktorí chceli v prípade schválenia ÚP podať podnet na prokuratúru pre nedostatočné verejné prerokovanie a nezapracovanie pripomienok od občanov. Aktivisti poslancov k nepodporeniu návrhu ÚP vyzvali otvoreným listom, na volených zástupcov apelovali aj počas zastupiteľstva transparentmi s nápismi "Ako budete hlasovať, v prospech občanov alebo investorov?" alebo "Chceme stromy, nielen domy."
Návrh ÚP sa pripravoval viac ako deväť rokov, v súčasnosti platí plán z roku 1976 s doplnkami z rokov 1982 a 1985, aktualizovali ho v roku 1993. ÚP je základným nástrojom pri rozvoji mesta, rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia s výhľadom na najbližších približne 25 rokov. Centrum Bratislavy by sa malo podľa ÚP rozvíjať najmä pri Dunaji, ľavý breh čaká výstavba výškových budov, polyfunkčných objektov v zóne Pribinova, na Podhradí, na pozemkoch Parku kultúry a oddychu. Na pravom brehu sa okrem výstavby rýchlodráhy z Janíkovho dvora po Šafárikovo námestie počíta s vybudovaním nového celomestského centra medzi Starým a Prístavným mostom. Dobudovať by sa tam mala protipovodňová ochrana. Rozsiahla výstavba by mala byť aj v mestských častiach Rača a Vajnory. ÚP tu navrhuje vilové štvrte, technologické centrá a zmenu využitia mnohých areálov. Nová mestská štvrť by mala vzniknúť aj na severozápade mesta, tam ÚP počíta s výstavbou vilových štvrtí, nákupných a zábavných centier a športovísk. Tisícky bytov, nákupné a biznis centrá, či športovo-rekreačný areál by mali byť na juhu Petržalky, s výstavbou logistického centra sa počíta pri Letisku M. R. Štefánika.