BREZNO 28. februára (SITA) - V meste Brezno takmer všetci obyvatelia triedia svoj domový odpad. Vlani pripadlo na každého zo zhruba 22-tisíc Brezňanov 83 kíl separovaného tuhého komunálneho odpadu. Na dnešnej tlačovej besede to ako jeden z príkladov úspešnej spolupráce samosprávy s fondom konštatovali predstavitelia Recyklačného fondu. Projekt separovania odpadu, jeho dotrieďovania a skladovania, ktorý uskutočňujú Technické služby v Brezne, Recyklačný fond podporil dotáciou 1,375 milióna korún.
Podľa riaditeľa Technických služieb Brezno Tomáša Gaboňa začalo mesto Brezno so separovaným zberom už v roku 1997 a do roku 2003 naň vynaložilo 6,69 milióna korún. „Potrebnú dynamiku projektu pridala v máji 2003 schválená finančná dotácia Recyklačného fondu. Od toho roku triedi v Brezne svoj domový odpad 100 percent obyvateľov. Kým v roku 2002 vytriedil každý občan 50 kíl za rok, vlani to bolo už 83 kíl. Podiel vytriedených komodít narástol za toto obdobie z 22 na 26 percent, pri náraste celkového množstva komunálneho odpadu z 5 104 ton v roku 2002 na takmer 7 000 ton v roku 2006, uviedol Gaboň.
Najväčšia časť podpory z Recyklačného fondu, konkrétne 776-tisíc korún, sa použila na separáciu papiera. Financovala sa z nej výstavba skladu lisovaného papiera, nákup lisu na papier a nákup 1 100-litrových kontajnerov. Na separáciu skla sa použilo 360-tisíc a plastov 239-tisíc korún z dotácie. Tieto prostriedky sa použili na výstavba skladu, nákup kontajnerov a prevádzkové náklady. "Vďaka tomu sme zabezpečili separovaný zber tuhého komunálneho odpadu na prijateľnej technickej úrovni a odstránili provizórne dotrieďovanie a skladovanie druhotných surovín na voľnom priestore,“ pripomenul Gaboň. Dodal, že množstvo vyseparovaného papiera v meste vzrástlo zo 46,1 tony v roku 2000 na dvojnásobok v roku 2002 a až na 191 ton v roku 2006. Vyseparované sklo sa viac ako zdvojnásobilo - zo 62 ton v roku 2002 na 134 ton v roku 2006 a vyseparované plasty za rovnaké obdobie narástli podobne z 20,5 tony na 43,5 tony. Tieto výsledky už dnes predstihujú prijatý plán odpadového hospodárstva Slovenskej republiky na rok 2010. Kým ten stanovuje cieľ zvýšiť počet obyvateľov Slovenska zapojených do triedenia zo 70 percent v roku 2005 na 80 percent v roku 2010, v Brezne už od roku 2003 triedi 100 percent obyvateľov.
Mesto svojich obyvateľov motivuje k triedeniu odpadu možnosťou znížiť o 20 percent poplatky za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu, ktoré sú v súčasnosti 550 korún za osobu ročne. Podmienkou pre obyvateľov rodinných domov je zapojiť sa v roku aspoň 18-krát do odvozu vytriedeného odpadu, ktorý sa koná raz za dva týždne. Pri bytovkách je kritériom napĺňať kontajnery na separovaný odpad v deň pred odvozom aspoň na 70 percent. Gaboň pripomenul, že mesto na každom kilograme vytriedeného odpadu zarába trikrát – ušetrí poplatky za skládku, dostane peniaze od spracovateľa aj od recyklačného fondu. „Len za vlaňajšok mesto vďaka triedeniu odpadu ušetrilo 2,7 milióna korún,“ povedal Gaboň.
Predseda správnej rady Recyklačného fondu Juraj Dlhopolček zdôraznil, že projekt podpory separovaného zberu tuhého komunálneho odpadu v Brezne bol jedným z prvých, ktoré fond po rozbehu svojej činnosti schválil.
Riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška upozornil, že okrem dotácií na projekty poskytuje Recyklačný fond obciam a mestám aj ďalšie milióny korún vo forme príspevkov za vytriedený odpad. "Príspevky dostávajú z fondu automaticky, ak preukážu, že odpad odovzdali spracovateľom. Príspevky musia opäť použiť v svojom odpadovom hospodárstve. Niektoré mestá a obce môžu vďaka nim znížiť poplatky za odpad, iné ich nemusia zvyšovať a to pri stálom raste cien poplatkov za uloženie odpadov na skládke a ich dopravu,“ uviedol Líška s tým, že pri výchove ľudí k ekologickému mysleniu sa ako jedna z najúčinnejších osvedčila motivácia cez peniaze.
Agentúra SITA k správe vydá zvukovú správu