Bratislava 28. februára (TASR) - Hárky s podpismi, ktoré dnes ako "hromadnú pripomienku" k návrhu zákona o zdravotnom poistení týkajúceho sa obmedzenia slobodného výberu zdravotnej poisťovne, jej iniciátori odovzdali v podateľni ministerstva zdravotníctva, nemožno podľa šéfa rezortu Ivana Valentoviča za takúto formu priamej demokracie vôbec považovať. Dôvodom je nízky počet podpisov.
Podľa jeho informácií pripomienku podpísalo 146 občanov, potrebných je minimálne 500 podpisov.
Ako povedal minister v prípade členov výboru zastupujúcich hromadnú pripomienku, ide o ľudí, ktorí úzko pracovali na reforme zdravotníctva predchádzajúcej vlády. "Ja osobne za tým vidím možno trošku zneužívanie ľudí týmito skupinami osôb, ktorým v prvom rade ide o to, aby boli zachované tie pravidlá hry, ktoré boli nastavené. Teda tvorbu zisku zdravotných poisťovní," povedal dnes Valentovič novinárom.
Šéf rezortu tiež vyhlásil, že má na navrhovanú novelu zákona pozitívne ohlasy zo strany verejnosti. "Dostávam denne niekoľko desiatok listov, kde ma občania dokonca vyzývajú, aby som urobil koniec všetkým zdravotným poisťovniam, aby som zaviedol systém jednej zdravotnej poisťovne". Podľa jeho slov zmena prinesie väčšie garancie, starostlivosť a predovšetkým to, že štát skutočne zrealizuje to, čo deklaroval. Teda, že sa dokáže postarať o najrizikovejšie skupiny obyvateľstva.
Rovnako sa prepoistenie občanov negatívne nedotkne pacientov, ktorí v súkromnej poisťovni majú šancu v krátkom čase absolvovať náročnú operáciu, ale zmenou ZP by túto možnosť mohli stratiť. Rezort podľa ministra navrhuje takzvané druhé prerozdelenie na zvlášť finančne náročné výkony. "A väčšina ľudí je na čakacích listinách práve na takéto výkony, takže myslím si, že toto nehrozí."
Pod hromadnou pripomienkou, ktorú mali možnosť občania podporiť do dnešného dňa, bolo podľa vyjadrenia iniciátorov akcie vyše 2000 podpisov. Obsahom pripomienky bola požiadavka vypustiť zo zmeny zákona o zdravotnom poistení tie ustanovenia, ktoré obmedzujú možnosť slobodného výberu zdravotnej poisťovne.
Novela stanovuje, aby ľudia, za ktorých odvody zdravotného poistenia odvádza štát, teda štátni zamestnanci, deti, študenti, dôchodcovia, invalidi a ženy na materskej dovolenke boli povinne poistení vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.