Prešov 1. marca (TASR) - Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove nevidí veľký priestor pre avizovanú redukciu počtu lôžok v spomínanom zdravotníckom zariadení, ktoré slúži pre spádovú oblasť s takmer 800 tisíc obyvateľmi.
"Vieme si predstaviť redukciu na určitých oddeleniach, na iných nás však čaká rozširovanie, uvediem príklad - nemocnica bola zaradená medzi nemocnice, v ktorých bude centrum pre invazívnu a intervenčnú kardiológiu, čo so sebou prináša rozšírenie posteľového fondu o nejaké lôžka, takže vieme si predstaviť istú reprofilizáciu, nejakú masívnu redukciu však nie," uviedol dnes pre TASR riaditeľ nemocnice Mikuláš Buzgó. Dodal, že možné zníženie počtu lôžok môže prísť do úvahy na gynekologických a pôrodníckych oddeleniach. "Na druhej strane je v spoločenskom záujme skracovať listiny čakateľov na niektoré typy operácií. Máme veľmi dobre vybavené ortopedické, či očné a iné operačné oddelenia, ktorých činnosť zatiaľ nebola celkom optimálne zazmluvnená tak, aby vykryla náklady," doplnil Buzgó.
V súčasnosti rokuje vedenie nemocnice s niektorých zdravotnými poisťovňami, dohoduje lepšie sumy za ošetrenia. Pokiaľ sa im podarí dohodnúť tak, aby vykryli náklady, počítajú aj s rozšírením kapacity - s takými organizačnými zmenami, ktoré napomôžu zvýšiť počet operovaných pacientov menovaných oddelení. "Tak by sme počítali aj s navýšením posteľového fondu," konštatoval riaditeľ.
FNsP J. A. Reimana v Prešove disponuje 1411 lôžkami a zamestnáva 1980 pracovníkov.
Handicapom Fakultnej nemocnice je absencia centrálneho príjmu. Jeho výstavba si vyžiada predbežne vyše 100 miliónov korún.
Pavilónové riešenie spomínaného zariadenia nevyhovuje najmä chorým pacientom, ktorí musia v zlom zdravotnom stave putovať za vyšetreniami z objektu do objektu. Vedenie nemocnice má preto snahu vystavať centrálny príjem so spoločnými vyšetrovacími zložkami a skomfortniť tak pobyt pacientov zo spádovej oblasti s takmer 800 tisíc obyvateľmi. Snahu vedenia však v súčasnosti neguje nedostatok finančných prostriedkov.
"Pre pacienta by výstavba centrálneho príjmu znamenala nepomerne väčší komfort pri príchode do nemocnice. Prišiel by na jedno miesto, kde by bol usmernený, kam má ísť so svojimi problémami," uviedol dnes pre TASR riaditeľ nemocnice Mikuláš Buzgó. Dodal, že v rámci centrálneho príjmu by boli všetky príjmové ambulancie a väčšina vyšetrovacích zložiek.
"Samozrejme, ekonomicky by to bola aj veľká výhoda pre nemocnicu, pretože momentálne prevážame pacientov, ktorí sú na lôžkach, za vyššie finančné náklady do vyšetrovacích zložiek v rámci pavilónov. Skutočne to predražuje činnosť tejto nemocnice", doplnil Buzgó.
Vedenie prešovskej nemocnice oslovilo ministerstvo zdravotníctva a dalo požiadavku v rámci kapitálových výdavkov na realizáciu centrálneho príjmu.