Poprad 6. apríla (TASR) - Legislatívny proces dáva ešte stále možnosť stihnúť reformu verejnej správy tak, aby bola nezvratná, aby sa uskutočnili voľby poslancov regionálnych parlamentov a boli presunuté kompetencie. Ako ďalej konštatoval podpredseda vlády SR Ivan Mikloš na dnešnom stretnutí v Poprade o otázkach reformy iniciovanom SKDÚ, kompetencie sú v prílohe zákona o samospráve VÚC. Právne záväznou formou budú zakotvené v kompetenčných zákonoch. Rezortné návrhy by mali byť hotové do konca apríla, súhrnné do konca mája a v júni by mali ísť do vlády.
Na otázku TASR o ochote rezortov a štátnych úradníkov vzdať sa kompetencií I. Mikloš uviedol, že "tak je to všade. Systém sa bráni zmenám, najmä ak sa mu odoberajú peniaze, vplyv a moc".
Splnomocnenec vlády pre reformu Viktor Nižňanský doplnil, že zoznam kompetencií, ktoré prejdú z rezortov na samosprávu, je dostatočný pre prvú etapu. Problémom je podľa neho snaha o zachovanie určitej duplicity, a teda i vplyvu. V zásade však rezorty chcú všetky zriaďovateľské pôsobnosti odovzdať samospráve. Ministerstvo životného prostredia presúva na samosprávu stavebný zákon. Najväčšie problémy sú s ministerstvom vnútra, ktoré sa nechce vzdať matriky, overovania podpisov a ďalších vecí, ktoré patria na miestnu samosprávnu úroveň. "V školstve je otvorenou otázka, kto má platiť učiteľov a vymenovať riaditeľa školy," zdôraznil V. Nižňanský. Dodal, že rozsah kompetencií je v zásade porovnateľný so systémom v krajinách Európskej únie, ale nemá ešte právnu relevanciu, o ktorej hovoril aj ZMOS. Treba prijať kompetenčný zákon, aby to bolo definitívne.
Čo sa týka kompetencií predseda ZMOS Michal Sýkora súhlasil, že treba čím skôr zabezpečiť ich právnu záväznosť, "aby skutočne prišli politické rozhodnutia a ministerstvá dostali úlohu, ktorú naozaj splnia a že pôjde o nezvratný stav. V súčasnosti je na parlamente, ako rýchlo to urobí a na nás, aby sme vyvíjali tlak, vydiskutovali veci a využili na to aj stretnutia v regiónoch, ako je to dnešné," uzavrel M. Sýkora.