BRATISLAVA 1. marca (SITA) - Svetová diplomacia ocenila spôsob, akým sa Slovenská republika vložila do diskusie o reforme bezpečnostného sektora a akým ju počas predsedníctva v Bezpečnostnej rade (BR) OSN riadila, uviedol minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš na dnešnej tlačovej besede. Kubiš si na ňu priniesol list od ministerky zahraničných vecí USA Condoleezzy Riceovej, ktorá ocenila diskusiu o reforme bezpečnostného sektora. Riceová v liste pripomenula, že reforma bezpečnostného sektora s dôrazom na pomoc OSN transformujúcim sa krajinám v konfliktných zónach je kriticky dôležitá v procese postkonfliktnej stabilizácie a rekonštrukcie, tlmočil Kubiš Riceovej posolstvo. Predsedníctvo SR v BR OSN v tejto súvislosti ocenil aj veľvyslanec Ruskej federácie pri OSN Vitalij Čurkin, dodal minister.
Reforma bezpečnostného sektora bola v minulosti dosť zanedbaná. Diskusia, ktorú o nej rozohrala SR, znamená podľa Kubišových slov aj to, že celá OSN sa bude na reformu bezpečnostného sektora v mierových operáciách pozerať inak ako doteraz. Uvedomí si, že mierové operácie musia mať trvalé účinky na mier a stabilitu v cieľovej oblasti, dodal Kubiš. Keď sa bude rozhodovať o tom, či podporiť finančne, materiálne a politicky dodatkové opatrenia, nebude sa váhať, čo sa v minulosti dosť často stávalo. Do diskusie o reforme sa podarilo zaangažovať aj krajiny, ktoré prijímajú takéto operácie, pripomenul Kubiš. Dodal, že podpora krajín, v ktorých sa má mierová operácia uskutočniť, je veľmi dôležitá, pretože cieľové štáty s obľubou hovoria, že vnútorný konflikt je ich záležitosť a nikoho do toho nič nie je.
Slovenskej republike sa ako prvej podarilo dostať za jeden rokovací stôl členov BR OSN, krajiny systému OSN a predstaviteľov najdôležitejších orgánov, teda BR, generálneho tajomníka OSN a predsedníčku Valného zhromaždenia OSN. Slovenskej republike sa podarilo posunúť tieto často súperiace zložky k určitej dohode o tom, akým smerom sa má reforma bezpečnostného sektora uberať. V diskusii s praktickými vyústeniami sa bude pokračovať ďalej a pri dolaďovaní každej mierovej operácie sa bude postupovať individuálne s prihliadnutím na špecifiká konfliktnej oblasti, pripomenul Kubiš.