Spoločnosť Popper Capital, ktorá na Slovensku pôsobí podľa obchodného registra od konca roku 2005 ako dcérska spoločnosť cyperských firiem, by mala výmenou získať viac než 42 hektárov pôdy medzi Starým a Prístavným mostom v širšom centre mesta. Naopak, mesto by sa malo stať vlastníkom území s rozlohou viac než 90 hektárov v Petržalke, neďaleko cesty smerujúcej k hraničnému priechodu Jarovce. Okrem toho by mala spoločnosť Popper Capital odkúpiť približne 18 hektárov pôdy za asi 350 miliónov korún v susedstve pozemkov, ktoré výmenou získa.
Poslanci hlasovali takmer jednohlasne
S predajom a výmenou pozemkov súhlasilo 72 zo 75 prítomných poslancov. V rozprave sa zhodli, že pre ďalší rozvoj mesta je postavenie električkovej rýchlodráhy nevyhnutný a preto by mesto nemalo čakať na lepšie finančné ponuky za predaj lukratívnych území. Finančná skupina Penta, ktorá sa v minulom roku taktiež uchádzala o časť územia na dunajskom nábreží, však ešte v stredu tvrdila, že Bratislava príde v prípade súhlasu poslancov s výmenou asi o 300 miliónov korún.
Bez pozemkov od spoločnosti Popper Capital, ktorých časť leží na trase budúcej rýchlodráhy, by však vraj bola ohrozená možnosť získať na vybudovanie trate peniaze mimo rozpočtu Bratislavy. Tá hospodári ročne asi so šiestimi miliardami korún, pričom na vybudovanie rýchlodráhy bude podľa internetovej stránky imhd.sk potrebných asi osem miliárd korún.
Proti dnešnému rozhodnutiu zastupiteľstva nenamietal ani poslanec a zároveň starosta Petržaky Milan Ftáčnik. "Bez doriešenia dopravy nie je možné v budúcnosti zvýšiť v mestskej časti počet obyvateľov," povedal ČTK.
Výmena pozemkov sa podľa námestníka primátora Milana Cíleka nedotkne zámerov vybudovať v Bratislave železničný tunel a zabezpečiť prejazd električiek ponad Dunaj cez Starý most. Obidva projekty sa totiž plánujú práve v tej časti mesta, kde by dnešným rozhodnutím poslancov mala získať pozemky spoločnosť Popper Capital.
Vedenie mesta výmenu a predaj zdôvodnilo potrebou získania pozemkov pre výstavbu nosného dopravného systému. "Pre výstavbu depa a obratiska pre plánovanú električku sú pozemky pri Janíkovom dvore nevyhnutné," uviedol prvý námestník bratislavského primátora Milan Cílek. Podľa neho nie je možné, aby mesto tieto pozemky vyvlastnilo alebo prinútila vlastníka pozemky predať. Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský tvrdí, že v tomto prípade nešlo o najvyššiu ponuku, ale o to, kto aké pozemky vlastní. "Iná možnosť nebola," skonštatoval Ďurkovský. Ako dodal, ak by mesto nemalo vysporiadané pozemky, nemohlo by rokovať o spolupráci so štátom pri výstavbe električky do Petržalky.
Poslanci mali v diskusii k návrhu najprv zväčša negatívne stanoviská, nepozdávalo sa im, že mesto zamieňa lukratívne pozemky za pozemky s oveľa menšou hodnotou. Schváleniu predchádzala zdĺhavá diskusia. Petrovi Beňuškovi chýbali v návrhu fakty a finančná analýza. Poslanec a starosta Petržalky Milan Ftáčnik nesúhlasil s výmenou pozemkov za navrhnutých podmienok. Kvôli prínosu električky pre Petržalku a mesto však hlasoval za výmenu pozemkov. Poslanec Pavol Baxa navrhol, aby sa v budúcnosti plánovalo kupovanie pozemkov skôr, ako stúpne ich cena, ako sa to stalo v tomto prípade. Po vysvetlení, že výmena je nevyhnutná pre výstavbu nosného dopravného systému 75 zo 78 poslancov hlasovalo za predložený návrh.
Električka by mala byť súčasťou železnice, mesto tým ušetrí
Mesto Bratislava by mohlo pri výstavbe električkovej dráhy z Petržalky do centra mesta ušetriť vyše miliardu korún. Bratislavský primátor Andrej Ďurkovský to uviedol na dnešnom mestskom zastupiteľstve po schválení memoranda o spoločnom postupe pri výstavbe koľají pre železnicu a električku na území Bratislavy. Podľa tohto memoranda by malo mesto, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií a Železnice SR spoločne vybudovať železničnú trať v rámci projektu transeurópskych dopravných sietí TEN - T 17, ktorý prepojí Paríž, Štrasburg, Štutgart, Viedeň a Bratislavu a trať pre nosný dopravný systém Bratislavy, teda električky od Janíkovho dvora po Šafárikovo námestie.
Mesto na vlastné náklady zrekonštruuje Starý most a postaví trať od Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu, od Bosákovej po Janíkov dvor bude výstavba združenou investíciou mesta a ŽSR. Trať má byť duálna s rozchodom 1000 aj 1435 milimetrov. Od Bosákovej po železničnú stanicu Bratislava filiálka podľa schváleného memoranda štát do roku 2015 vybuduje podzemný tunel, prvá zastávka na ľavom brehu Dunaja by mala byť na Dostojevského rade. Po dobudovaní tunela by mali na celej trati premávať nielen vlaky, ale aj električky.
Výstavba rýchlodráhy pre električku a nákup nízkopodlažných vozidiel bude stáť približne osem miliárd korún, mesto plánuje projekt sčasti financovať z 3,2-miliardového úveru, ktorý si vzalo v roku 2004. Trať rýchlodráhy by mala viesť z Janíkovho dvora na juhu Petržalky popri Draždiaku, cez Háje, Bosákovu, Einsteinovu a Viedenskú cestu a cez Dunaj po zrekonštruovanom Starom moste na Šafárikovo námestie. Na rýchlodráhe by mali premávať odhlučnené, nízkopodlažné električky, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť 80 kilometrov za hodinu. Na dodávateľa vozidiel pre nosný systém MHD mesto vypíše medzinárodný tender. Nový systém si vyžiada aj reorganizáciu autobusovej dopravy v Petržalke.
Ochranári sú sklamaní
Rozhodnutie poslancov sklamalo ochranárov. "Poslanci obrali mesto minimálne o tristo miliónov, pričom mohli získať aj viac. Pritom nie sú peniaze na autobusy. Minulý mesiac dokonca nenašli poslanci v rozpočte tri milióny korún na úpravu zelene," povedala Katarína Šimončičová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia s tým, že poslanci nezaviazali vecným bremenom územie, kadiaľ má ísť nosný dopravný systém a viesť tunel Železníc SR.
Poslanci nechceli vypočuť občianku v rozprave
Poslanci mestského zastupiteľstva hlavného mesta na dnešnom zasadaní neumožnili vystúpiť Petržalčanke Anne Kovárovej v rámci rozpravy k predaju pozemkov v tejto mestskej časti.
"Som sklamaná, že mi poslanci nedovolili vyjadriť sa, keď som sa dostavila na zastupiteľstvo. Pre poslancov sme zaujímaví len pred voľbami. Veď poslancov zastupiteľstva som volila aj ja," povedala pre TASR Kovárová. Chcela im tlmočiť, že celé konanie je netransparentné, keď o predaji neinformujú verejnosť. "Návrh predaja nebol prerokovaný v mestskej rade. Sami poslanci sa priznali, že nemajú k bodu dostatok informácií, tak ako máme dôverovať schválenému predaju," povedala.
Z rozhodnutia poslancov bol prekvapený poslanec mestského zastupiteľstva a starosta mestskej časti Petržalka Milan Ftáčnik. "Vždy som súhlasil s tým, aby občania vystúpili. Vypočuť si iný názor je vždy prospešné." Podľa primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského išlo vôbec o druhýkrát, čo poslanci odmietli vypočuť občana. "Prekvapilo ma to. Dúfam, že sa to už nikdy nezopakuje," vyjadril sa Ďurkovský, ktorý navrhol priestor pre vystúpenie Kovárovej v rámci bodu rôzne. Ona však už medzitým odišla z mestského zastupiteľstva.
Autor: emb

Beata
Balogová
