Ako sa uvádza v tlačovom vyhlásení Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR, dohodu mal po rokovaní expertov v decembri 2005 podpísať ešte Jureňov predchodca. V liste, ktorý 14. februára 2007 Miroslav Jureňa zaslal svojmu poľskému kolegovi Andrzejovi Lepperovi vyjadril záujem čo najskôr vyriešiť problém k obojstrannej spokojnosti a podpísať potrebnú ministerskú dohodu. Zároveň poľského ministra ubezpečil, že je naším záujmom chrániť kvalitné, tradičné potravinárske výrobky, ktoré spĺňajú všetky kritériá a nezasahujú do práv iných. Navrhol pripraviť vzájomnú dohodu, podľa ktorej obe krajiny budú mať zaregistrovaný svoj tradičný výrobok: poľský oscypek, respektíve slovenský oštiepok.
Minister Jureňa má záujem aby všetky tradičné slovenské výrobky mali plnohodnotnú registráciu, uvádza sa vo vyhlásení. Ide nielen o tradíciu a dobré meno Slovenska v zahraničí ale aj o zadosťučinenie tradičným slovenským výrobcom. V záujme zjednodušenia registrácie tradičných slovenských výrobkov sa slovenský žiadatelia budú môcť obrátiť na Inštitút značiek, ktorý MP plánuje otvoriť. Inštitút bude pomáhať slovenským výrobcom pri príprave podkladov na registrácii našich originálnych názvov v Bruseli. Pomôže predovšetkým odbúrať nevedomosť výrobcov, ktorí často nevedia čo majú podniknúť, aby ich výrobok, resp. názov bol v EÚ chránený, uvádza sa vo vyhlásení MP.
Prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Bratislave vyjadrila Poľská republika 19. februára prekvapenie nad tým, že Slovenská republika namieta proti zaregistrovaniu syra oscypek v EÚ. Poľsko požiadalo slovenskú stranu o vysvetlenie. Čo sa týka zapletaných syrov (korbáčikov), Poľsko nemá záujem získať v EÚ registráciu a v tejto veci nepredkladalo žiadnu požiadavku. Obáva sa, že syrová vojna môže vypuknúť, keď sa obe krajiny budú snažiť v EÚ zaregistrovať bryndzu.