SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
FIRMY, KTORÉ VYHRALI OBCHODNÚ VEREJNÚ SÚŤAŽ, SÚ PRAVDEPODOBNE PERSONÁLNE PREPOJENÉ AJ NA ŽUPANA MILANA MURGAŠA

Lekár: Predaj polikliník je poburujúci

Podľa súkromného lekára Štefana Groma je predaj polikliník BBSK netransparentný. Fica na to upozornil otvoreným listom.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME - Ján Krošlák)

Banskobystrický súkromný lekár Štefan Grom otvoreným listom vyzýva premiéra Roberta Fica, aby ako predseda Smeru-SD, najsilnejšej strany v Zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), vyzval župných poslancov, aby zrušili obchodnú verejnú súťaž na predaj župných polikliník a vyhlásili novú, transparentnú. Súčasný proces predaja majetku BBSK v správe župných polikliník totiž považuje za netransparentný a poburujúci.

„Celý proces je výsmechom slušnosti, spravodlivosti a rovnosti možností na účasti v obchodnej verejnej súťaži,“ píše Grom predsedovi vlády. Pripomína mu, že otváranie obálok v súťaži sa konalo na ôsmy deň od jej vyhlásenia, navyše oznam o súťaži zverejnil BBSK iba na svojej úradnej tabuli od 2. do 9. februára a na svojej internetovej stránke len od 2. do 5. februára. Podozrivé je podľa Groma aj vyhlásenie súťaže už na druhý deň od jej schválenia Zastupiteľstvom BBSK, v deň, keď župan Milan Murgaš (Smer-SD) podpísal príslušné uznesenie. „Podotýkam, že ostatných 19 uznesení z tohto zasadnutia Zastupiteľstva čakalo na podpis ešte šesť dní!“ uvádza Grom.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Grom podmienky predaja spochybňuje

Lekár kritizuje aj súťažné podmienky, ktorých časť bola podľa neho pre niektorých záujemcov objektívne nesplniteľná, napríklad predložiť načas potvrdenie o vyrovnanosti záväzkov voči daňovému úradu či Sociálnej poisťovni. „Z toho jednoznačne vyplýva, že podmienky obchodnej verejnej súťaže boli určené pre konkrétny okruh potenciálnych záujemcov, ktorí boli oboznámení s ich obsahom vopred a nebol pre nich problém ich akceptovať,“ dodáva Grom, ktorý mal záujem o kúpu jednej z budov banskobystrickej polikliniky. Úrad BBSK ako aj župan Murgaš opakovane odmietli akékoľvek podozrenia z netransparentnosti súťaže na predaj polikliník.

Grom spochybňuje aj zdôvodnenie potreby predaja župných polikliník ich údajným zadlžením a hrozbou exekúcií, ktorú pripomína Murgaš. Minimálne Poliklinika Banská Bystrica nebola k 31. decembru minulého roka zadlžená, čo Gromovi písomne uviedol jej riaditeľ Ladislav Slobodník.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Groma sú navyše firmy, ktoré zvíťazili vo verejnej obchodnej súťaži na predaj majetku BBSK v správe župných polikliník personálne prepojené nielen navzájom, ale aj na firmu LPD - BIOPHARMA, v ktorej je spoločníkom župan Milan Murgaš. Ako Grom spresnil pre agentúru SITA, ďalší spoločník a zároveň konateľ firmy LPD – BIOPHARMA Milan Žirko z Martina je totiž spolu s Erikom Kováscom z Nového Mesta nad Váhom spoločníkom vo firme BONIDON. Podľa obchodného registra má však Erik Kovács uvedený ako spoločník firmy BONIDON iný titul a adresu ako Erik Kovács z toho istého mesta, ktorý figuruje vo firmách Cityfarma Slovakia a PILULKA, vysoko pravdepodobne personálne prepojených s firmami ACIDUM, PLANTAGO SK, VISCUM a PINUS SK – víťazmi obchodnej súťaže na predaj majetku BBSK v správe polikliník.

Skryť Vypnúť reklamu

V obchodnom registri je však tiež uvedené, že Milan Žirko bol do 23. februára tohto roka konateľom firmy MG RATIO, ktorej spoločníkom je od 24. februára Cityfarma Slovakia. V MG RATIO figurujú alebo v minulosti figurovali ako spoločníci respektíve konatelia aj mená Jozef Durdík a Viliam Fuchs, ktoré figurujú aj pri firme ACIDUM, a Peter Zmatek, ktorý má rovnaké meno a adresu ako spoločník vo firmách PLANTAGO SK, VISCUM a PINUS SK.

V liste, ktorý riaditeľom župných sociálnych zariadení poslal 12. januára vedúci odboru sociálnych vecí a zdravotníctva župného úradu Vladimír Novák, im z dôvodu „centralizácie“ odporúča odoberať liečivá a zdravotnícke pomôcky zo siete lekární Cityfarma.

Novák na takomto odporúčaní nevidí nič zlé ani nenormálne. „Ide o efektívne vynakladanie finančných prostriedkov. Odber liekov a zdravotníckeho materiálu stojí sociálne zariadenia, ktoré sú našimi rozpočtovými organizáciami, značné peniaze. Firma Cityfarma nás oslovila s výhodnou ponukou, rovnako by sme odporúčali aj ktorúkoľvek inú firmu,“ uviedol 13. februára Novák. Župan Milan Murgaš vtedy na otázku novinárov uviedol, že Cityfarma nie je medzi záujemcami o kúpu župných polikliník.

Skryť Vypnúť reklamu

Murgaš údajne o prepojení víťazných firiem nevedel

Banskobystrický župan Milan Murgaš nepozná Milana Žirka, ktorý je jeho spoločníkom vo firme LPD - Biopharma, ani sa s ním nikdy nestretol. Nevedel ani o personálnom prepojení tohto človeka na firmy, ktoré zvíťazili v obchodnej verejnej súťaži na predaj župných polikliník. Vyhlásil to na dnešnej mimoriadnej tlačovej besede s tým, že medializované informácie o prepojení víťazných firiem sú preňho "skutočne znepokojujúce“ a novinárom sa za ich zistenia poďakoval.

Napriek tomu vyhlásil aj to, že celý proces medializácie obchodnej verejnej súťaže chápe ako komplot proti svojej osobe, ktorý je koordinovaný z jemu neznámych kruhov.

„Viem, že moje spoločníčky v LPD – Biopharma rokovali s viacerými záujemcami o kúpu ich obchodného podielu. Keďže ja som nemal záujem predať svoj obchodný podiel, nezúčastňoval som sa na týchto rokovaniach a ani neviem, ako prebiehali. Nemal som žiadny dôvod zisťovať obchodné prepojenia pána Žirka, a preto neviem, že podniká spolu s manželom Alexandry Kovácsovej a pánmi Fuchsom a Durdíkom,“ uviedol Murgaš.

Milan Žirko je spoločníkom vo firme LPD – Biopharma od 16. februára tohto roka. Mená Viliam Fuchs, Alexandra Kovácsová, Erik Kovács či Jozef Durdík figurujú podľa obchodného registra v orgánoch firiem ACIDUM a Cityfarma Slovakia a cez ďalšie firmy sú pravdepodobne personálne prepojené aj s firmami PLANTAGO SK, VISCUM a PINUS SK. Firmu Cityfarma Slovakia odporúčal banskobystrický župný úrad za dodávateľa liekov a zdravotníckych pomôcok sociálnym zariadeniam v pôsobnosti župy, firmy ACIDUM, PLANTAGO SK, VISCUM a PINUS SK vyhrali obchodnú verejnú súťaž na predaj dvoch budov banskobystrickej polikliniky a celého majetku detvianskej, fiľakovskej a poltárskej polikliniky.

Skryť Vypnúť reklamu

Zrušenie súťaže Murgaš nevylučuje

„Akékoľvek zasahovanie do verejnej obchodnej súťaže na kúpu polikliník a akýkoľvek osobný záujem v tejto veci vylučujem,“ zdôraznil Murgaš. Dodal, že župný úrad nikdy neskúma pozadie firiem, ktoré sa zúčastňujú na verejnej obchodnej súťaži. Na základe zverejnených informácií však zváži, či výsledky verejnej obchodnej súťaže predloží na schválenie do župného zastupiteľstva, alebo sa súťaž zruší ako neúspešná. „Je pravdepodobné, že v tých prípadoch, kde boli odhalené určité prepojenia, bude súťaž vyhodnotená ako neúspešná,“ povedal Murgaš.

Údajný komplot Murgaš spája so záujmom istého ústavného činiteľa o kúpu jednej z predávaných polikliník. Činiteľ, ktorého Murgaš konkretizoval iba tak, že nejde o člena vlády, mal vraj ešte v októbri záujem kúpiť majetok jednej zo župných polikliník formou priameho predaja za pre neho výhodných podmienok, čo však župan podľa vlastných slov striktne odmietol. „Dotyčný mi povedal, že podnikne všetky kroky na to, aby získal majetok príslušnej polikliniky v priamom predaji,“ uviedol Murgaš. Je presvedčený, že sa vedie cieľavedomá kampaň na očiernenie jeho mena a mena župného úradu. „Pretože niekto potrebuje získať majetok, tak ako bol na to zvyknutý, za zlomkovú cenu,“ dodal župan.

Skryť Vypnúť reklamu

Predaj majetku všetkých župných polikliník v obchodnej verejnej súťaži schválilo banskobystrické župné zastupiteľstvo 1. februára. Príslušné uznesenie podpísal Murgaš 2. februára, kedy tiež bola súťaž vyhlásená. Oznam o súťaži zverejnil župný úrad na internetovej stránke od 2. do 5. februára, na úradnej tabuli od 2. do 9. februára.

Dnes sa otvárali obálky v 2. súťaži na predaj polikliník

Na Úrade BBSK sa dnes otvárali obálky s ponukami v opakovanej obchodnej verejnej súťaži na predaj majetku BBSK v správe banskobystrickej a tornaľskej polikliniky. V prvej súťaži začiatkom februára totiž neprejavil o dve z piatich budov Polikliniky Banská Bystrica ani o majetok Polikliniky Tornaľa záujem nikto, BBSK preto vyhlásil novú súťaž. Ako informoval predseda hodnotiacej komisie a riaditeľ Úradu BBSK Ján Marcinek, o budovu banskobystrickej polikliniky na Spojovej ulici neprejavil záujem nikto ani v opakovanej súťaži, o jej budovu na Slnečnej ulici ako aj o tornaľskú polikliniku sa uchádzajú po dvaja záujemcovia.

„Na odkúpenie Polikliniky Tornaľa prišla ponuka od mesta Tornaľa a ponuka od spoločnosti Gemermed Rimavská Sobota. Na polikliniku Slnečná prišli ponuky od mesta Banská Bystrica a od profesora Milana Izáka,“ spresnil Marcinek. V budove polikliniky na Slnečnej ulici v Banskej Bystrici sídli sanatórium pre deti s poruchami zraku a telesne postihnuté deti. V budove na Spojovej ulici je zdravotné stredisko.

Predaj majetku všetkých župných polikliník – tornaľskej, detvianskej, banskobystrickej, poltárskej a fiľakovskej – v obchodnej verejnej súťaži schválilo banskobystrické župné zastupiteľstvo 1. februára.

Skryť Vypnúť reklamu

aktualizované 14:58

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 545
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 788
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 148
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 865
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 555
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 357
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 003
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 706
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 591
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz
Mária Kolíková
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Návštevníci u sv. Michala a spev Moniky (týždeň podľa Schutza)

Z radu kajúcnikov je exštátna tajomníčka zrejme vôbec najvýbušnejší materiál.

Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora.

Neprehliadnite tiež

Koronavírus: V Česku opäť pribudlo menej ako päťtisíc nových prípadov (minúta po minúte)

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 771 obetí.

Ilustračné foto.

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.

Platí výstraha pred poľadovicou s výnimkou Prešovského kraja

S hmlou treba počítať v Žilinskom a Prešovskom kraji.

Ilustračné foto.
O prácu príde 356 ľudí.