Podľa nového návrhu zákona o poplatkoch za služby verejnosti poskytované STV a SRo by sa už nemalo platiť za vlastníctvo prijímačov, ale mal by sa platiť jednotne poplatok za televíznu a rozhlasovú službu. Vyplýva to z tlačovej správy Ministerstva kultúry (MK) SR.
Pre fyzické osoby sa navrhuje spoločný poplatok 140 korún, tým sa vlastne jeho výška oproti súčasnosti nemení. Poplatky by mal vyberať a aj vymáhať úrad pre poplatky, do ktorého menovali zástupcov STV, SRo a MK SR. O návrhu dnes minister rokoval s generálnymi riaditeľmi STV a SRo.
Návrh zákona narazil na odpor verejnoprávnych médií
Návrh nového zákona o koncesionárskych poplatkoch z dielne ministerstva kultúry narazil na odpor verejnoprávnej televízie (STV) a rozhlasu (SRo). Vedenia STV a SRo ho odmietli hneď, ako si prečítali jeho pracovnú verziu, povedal dnes novinárom minister kultúry Marek Maďarič. Zákon by podľa neho zlepšil výber poplatkov ročne o 1,2 až 1,7 miliardy Sk bez toho, aby ľudia a firmy platili viac. Ministerstvo čaká na nové návrhy STV a SRo, až potom materiál predloží do vlády. Vedenia televízie a rozhlasu nesúhlasia hlavne s návrhom ministerstva, aby spoločný 140-korunový poplatok pre nich vyberal novovytvorený úrad. V súčasnosti poplatky vyberá pošta, zvlášť pre STV a pre SRo, obe inštitúcie to stojí 180 miliónov korún ročne. Ministerstvo však tvrdí, že nový spôsob výberu poplatkov by vyšiel lacnejšie. Okrem toho vraj takéto úrady existujú v Nemecku, Francúzsku, či Veľkej Británii.
Maďarič stanovisko televízie a rozhlasu kritizoval. "Týmto postojom preberajú zodpovednosť za predlžovanie súčasného stavu," tvrdí Maďarič. Televízii i rozhlasu totiž poplatky od neplatičov chýbajú, a preto sa podľa neho môžu dostať do kolapsu.
Ministerstvo chce ďalej presadiť, aby koncesionárske poplatky platili všetci. "Platiť by mali všetky domácnosti a zamestnávatelia," povedal Maďarič. V súčasnosti tak musia robiť vlastníci televíznych a rozhlasových prijímačov. Podľa štatistík totiž prijímač vlastní 99 percent z 1,9 milióna slovenských domácností, platí zaň však len 70 percent z nich.
Nový zákon by v prípade schválenia zmenil aj spôsob vymáhania poplatkov od neplatičov, čím by sa vyhlo zdĺhavému súdnemu procesu. Súčasne by sa však znížili pokuty pre tých, čo sa s platením poplatku omeškajú. Zatiaľ čo v súčasnosti sankcia činí 5.000 korún mesačne pre fyzické osoby a 15.000 pre právnické osoby, ktoré pokutu platia za každý prijímač. Ministerstvo navrhuje pokuty 2.000 korún pre občanov a 10.000 korún pre firmy.
Ministerstvo pôvodne očakávalo, že nový zákon o poplatkoch za služby verejnosti poskytované STV a SRo začne platiť od júla budúceho roka. Zatiaľ však nie je jasné, či sa tento termín podarí dodržať.
Mistríková: Návrh je nekvalitný
Mistríková, bývalá generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie MK SR, ktorá svoj post na ministerstve opustila minulý rok v decembri práve pre nezhody s ministrom Marekom Maďaričom v názoroch na pripravovaný zákon o poplatkoch za STV a SRo, pre agentúru SITA uviedla viaceré dôvody, pre ktoré považuje aj aktuálny návrh za nekvalitný. Pripúšťa, že návrh v porovnaní s jeho decembrovou verziou upustil od definície prijímača a bytu, čo vo väzbe na systém odberu elektriny komplikovalo systém.
Tvorba evidencie platiteľov podľa bytov však v návrhu ostala a týka sa prípadov, keď fyzické osoby - vlastníci bytov nie sú odberateľmi elektriny. Podľa Mistríkovej je to absurdné a neefektívne najmä pre komplikované zisťovanie takýchto bytov. Za problematickú tiež považuje definíciu poplatníka - zamestnávateľa. "Zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch. To je úplne každý, kto niekomu niečo zaplatí." Ak teda zaplatíte pár sto korún ako odmenu upratovačke, ste tiež zamestnávateľ, upozorňuje.
Návrh zákona sa "len tvári, že úrad oddialil od ministra", tvrdí Mistríková. Návrh totiž opäť počíta so vznikom Úradu pre poplatky za služby verejnosti. Jeho rozpočet a ďalšie dokumenty by malo schvaľovať ministerstvo, ktorého štatutárom je minister. Podľa Mistríkovej tak pôjde o štátny úrad a ako taký by mal byť rozpočtovou organizáciou.
Podľa návrhu úrad povedie evidenciu poplatníkov, bude vyberať a kontrolovať platenie poplatku a tiež by mal rozhodovať o nedoplatkoch, preplatkoch, úrokoch z omeškania poplatku a pokutách. Na rozpočet, ktorý schváli ministerstvo, by sa mali skladať STV a SRo. Podľa návrhu by mala STV prispieť 65% a SRo 35% z celkovej sumy. Poplatky by mal úrad medzi obe médiá rozdeľovať podľa rovnakého kľúča. Príspevok na rozpočet úradu by mali platiť vopred každý štvrťrok. Rovnako vopred - za každý štvrťrok by mali platiť aj poplatníci. Napríklad dane, ale aj iné poplatky sa však platia dozadu, dodáva Zuzana Mistríková.