Na tomto mieste stáli ešte v piatok na poludnie budovy vojenských opravovní. FOTO - ČTK
V Novákoch sa v piatok poobede odohrala jedna z najvážnejších priemyselných havárií v histórii Slovenska. V muničnom sklade vybuchla ťažká munícia po záruke. Hala, v ktorej ju likvidovali, bola veľká asi 100 krát 100 metrov a dva výbuchy ju zrovnali so zemou a vytvorili kráter široký asi dvadsať metrov. (Čo sa dialo v hale a prečo mohlo dôjsť k výbuchu? )
Obeťou piatkového výbuchu v Novákoch je jedna žena a jeden muž, ale záchranári už našli telo tretej obete nešťastia. Päť osôb je naďalej nezvestných.
Hasiči v noci s pomocou termovízienenašli žiadne ďalšie obete výbuchu.
Oficiálne si zatiaľ výbuch vyžiadal tri ľudské životy, odhaduje sa však, že obetí môže byť až osem.
(aktualizované spravodajstvo o tejto udalosti pre vás pripravujeme tu)
Podľa posledných sobotných správ je po havárii v Novákoch 14 ľudí hospitalizovaných v nemocnici v Bojniciach, dvaja ležia v nemocnici v Partizánskom a jeden pacient je v banskobystrickej nemocnici. Zdravotníci zatiaľ ošetrili 30 zranených.
Sumárne informácie poskytla hovorkyňa rezortu zdravotníctva. (podrobnejšie informácie tu)
Primátor mesta Nováky zriadil v súvislosti so vzniknutým stavom mestský krízový štáb. O situácii občanov informujú rozhlasom a zriadili dve telefónne linky, na ktoré môžu občania v prípade potreby volať.
Ide o čísla 046/ 5461234 a 046/ 5461450. (podrobnejšie)
Minister obrany v súvislosti s udalosťou podal demisiu. (pokračovanie)
V hale malo byť 49 pracovníkov. Niektorí podľa Gemelu mohli ujsť aj cez okolitý les, keď začala munícia vybuchovať. Jedenásť ľudí bolo niekoľko hodín uväznených v odľahlejších budovách. Okolo ôsmej sa ich podarilo s pomocou buldozérov a bágrov vyslobodiť a sú v poriadku.
Ľahšie zranení boli aj ďalší ľudia, ktorí sa nachádzali vo väčšej vzdialenosti od epicentra výbuchu. Ďalšie objekty v blízkosti miesta výbuchu sú totiž tiež silne poškodené.
"Je to spálená krajina. V minulosti boli explózie malé, toto bolo katastrofálne," povedal reportérovi denníka SME na mieste nešťastia Štefan Svitok z ministerstva zdravotníctva, ktorý koordinuje záchranu. "Je to kráter, mŕtvi boli vyhrabávaní spod zeminy," povedal Svitok. "Priamo v budove nemal nikto šancu na prežitie."
Podľa Sviteka takúto deštrukciu ešte nikto z tamojších pracovníkov nezaznamenal, ako dodal "bolo to katastrofálne". Podobné havárie sa doteraz nestali ani v západnej Európe, iba v Číne a v Rusku.
Situácia po výbuchu
Polícia Nováky uzavrela, do objektu púšťala len desiatky sanitiek takmer z celého Slovenska. Hasiči polievajú debny vo vnútri skladu a nevybuchnutú muníciu. V polievaní a chladení nevybuchnutej munície budú pokračovať až do sobotného rána. Snažia sa zabezpečiť si vodu z blízkeho potoka, aby ju nemuseli kyvadlovo voziť cisternami. Hasiči ďalší výbuch vylučujú.
Pred areálom budovy stáli príbuzní, z ktorých viacerí nevedeli, či ich blízki prežili. Na mieste zasadal krízový štáb ministerstva obrany. Po výbuchu sa v meste šírili fámy, že vybuchla baňa alebo chemické závody. Miestny rozhlas hlásil, že ľudia sa nemajú čoho báť.
V objektoch sa nachádzali rakety a množstvo delostreleckých granátov. Po výbuchu záchranári museli zabezpečiť v areáli približne tritisíc granátov vo vedľajších priestoroch. Hasiči zo širokého okolia pri hasení riskovali na úplne zničenom mieste svoje životy. Polícia z bezpečnostných dôvodov uzavrela celé Nováky.
Záchranných vozidiel bolo na mieste nešťastia dostatok. Sanitky zostali po ôsmej večer za bránou areálu a do vnútra jazdili podľa toho, či záchranári niekoho našli.
V prvej fáze po výbuchu požiar hasili pomocou techniky diaľkovo. Okrem hasičských cisterien je na mieste aj žeriav, vyslobodzovacia technika, rýpadlo a ďalšia ťažká technika na odstraňovanie sutín po detonácii. Hasičskí záchranári majú k dispozícii aj techniku na vyhľadávanie osôb vrátane termokamier.
Nováčania sa báli
Nováčania žili v strachu, čo sa vlastne stalo. Miestny rozhlas a záchranné zložky ale zabránili väčšej panike. Mnohí si najprv mysleli, že tragédia sa stala v miestnych chemických závodoch. Cisternové zásobníky s chlórom, vinilchlórom, čpavkom, etylénom a vodíkom neboli narušené, informoval dispečing Nováckych chemických závodov. Mestský rozhlas okamžite informoval občanov, že znečistenie ovzdušia nehrozí.
Postele na ulici pred nemocnicou
Nemocnice prijímali desiatky zranených. Pred nemocnicou v Bojniciach rozkladali postele na ulici. Do ôsmej večer prijali podľa zástupcu riaditeľa Jána Belanského 21 pacientov. Desať z nich si v nemocnici nechali. Šesť z nich bolo zranených ťažšie a jeden bol vo vážnom stave. Ďalších šesť pacientov ošetrovali v ambulancii, prevažne s popáleninami. Do nemocnice prišli všetci lekári a sestry, ktorí mohli. „Boli sme pripravení na sto pacientov. Situáciu zvládame," povedal Belanský.
„Je mi úprimne ľúto, čo sa stalo. Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým po obetiach výbuchu," povedal po zasadnutí krízového štábu minister obrany František Kašický. Úprimnú sústrasť pozostalým vyjadril aj premiér Fico. Ministerstvo tragédiu podrobne vyšetrí. „Chceme mať istotu, že tam nebol nikto mimo pracovného času." Na zasadnutí krízového štábu boli aj zamestnanci podniku
Výpovede priamych svedkov udalosti nájdete tu.
Premiér usporiadal tlačovku
Minister obrany František Kašický zvolal krízový štáb, ktorý sídli pol kilometra od závodu v jedinej osvetlenej budove. Okrem neho dorazili na miesto nehody aj premiér Robert Fico, policajný prezident Ján Packa a minister životného prostredia Jaroslav Izák. Smeroval tam aj minister vnútra Robert Kaliňák.
Premiér Fico po prehliadke závodu vyhlásil, že výbuch mal neuveriteľné následky. "Je mi veľmi ľúto, že Nováky majú toľko nešťastia za posledné obdobie, pretože či to už bola baňa, alebo tento závod, je to neuveriteľné," konštatoval Fico. Podľa premiéra bola však situácia už večer absolútne pod kontrolou a obyvateľom v okolí nehrozilo žiadne nebezpečenstvo.
Na miesto výbuchu vyšle rezort životného prostredia svoje odborné zložky, najmä pojazdné laboratórium. Slovenská inšpekcia životného prostredia preverí možné ohrozenie životného prostredia.
Tlaková vlna zasiahla až Prievidzu
Vybuchnúť mala delaboračná miestnosť opravárenského podniku, teda priestor na likvidáciu vojenského materiálu.
Spoločnosť Stredoslovenská energetika oznámila výpadok dodávok elektriny v Novákoch, Lehote pod Vtáčnikom a ďalších obciach v okolí.
Novácke chemické závody, Tepelná elektráreň Nováky, Hornonitrianske bane a Baňa Nováky pracujú v sobotu normálnom režime, nehlásia žiadne výpadky. (viac)
Explózia neovplyvnila chod Tepelnej elektrárne Nováky. V Nováckych chemických závodoch a.s. taktiež neboli narušené žiadne zo zásobníkov nebezpečných látok. Podľa informácií hovorcu rezortu hospodárstva Branislava Zvaru bola pri výbuchu poškodená len bočná brána pri elektrárni v Novákoch a pokrivené boli niektoré teplovodné rúry.
Chemické závody okamžite po výbuchu posilnili zmeny v prevádzkach, štáby požiarnikov a strážnej služby. Generálny riaditeľ bezprostredne po výbuchu zvolal podnikový krízový štáb. V rámci pomoci NCHZ a.s. poskytla postihnutej oblasti svoje špeciálne monitorovacie vozidlo na meranie úniku nebezpečných látok v ovzduší, ako aj požiarnikov.
Čo sa robí v Novákoch
Vo vojenskom opravárenskom závode delaborujú starú muníciu, medzi inými aj pechotné a protitankové míny a raketové strely. Likvidovali tam aj ruský raketový systém SS 23, ktorý pred vstupom do NATO Slovensko vyradilo z výzbroje. Na mieste bolo údajne 3000 delostreleckých granátov.
Muníciu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch rozdeľovali na jednotlivé súčasti v bunkroch. Tie majú asi pol až trištvrte metra hrubé steny a prakticky by nemalo dôjsť k žiadnej explózii. Uviedol to v relácii STV Správy a komentáre pplk. v zálohe Anton Filo, ktorý poznal situáciu v tomto podniku. Zdôraznil, že priamo v bunkroch podľa jeho vedomostí nerobili ľudia, ale prístroje. Ťažko povedať k akej chybe došlo, ale pravdepodobne išlo o zlyhanie ľudského faktora, dodal.
Podnik sa nachádza v kopcoch asi štyri až päť kilometrov od Novák. Viac o podniku tu.
Bývate v blízkosti tragédie? Píšte nám vaše postrehy do diskusie alebo na redakcia@sme.sk, privítame aj fotografie z okolia miesta nešťastia.
správu priebežne aktualizujeme
Autor: Miriam Dobrotová, čtk, mv, tb, zh

Beata
Balogová
