Bratislava 2. marca (ČTK) - Návrh nového zákona o koncesionárskych poplatkoch z dielne ministerstva kultúry narazil na odpor verejnoprávnej televízie (STV) a rozhlasu (SRo). Vedenia STV a SRo ho odmietli hneď, ako si prečítali jeho pracovnú verziu, povedal dnes novinárom minister kultúry Marek Maďarič. Zákon by podľa neho zlepšil výber poplatkov ročne o 1,2 až 1,7 miliardy Sk bez toho, aby ľudia a firmy platili viac. Ministerstvo čaká na nové návrhy STV a SRo, až potom materiál predloží do vlády.
Vedenia televízie a rozhlasu nesúhlasia hlavne s návrhom ministerstva, aby spoločný 140-korunový poplatok pre nich vyberal novovytvorený úrad. V súčasnosti poplatky vyberá pošta, zvlášť pre STV a pre SRo, obe inštitúcie to stojí 180 miliónov korún ročne. Ministerstvo však tvrdí, že nový spôsob výberu poplatkov by vyšiel lacnejšie. Okrem toho vraj takéto úrady existujú v Nemecku, Francúzsku, či Veľkej Británii.
Maďarič stanovisko televízie a rozhlasu kritizoval. "Týmto postojom preberajú zodpovednosť za predlžovanie súčasného stavu," tvrdí Maďarič. Televízii i rozhlasu totiž poplatky od neplatičov chýbajú, a preto sa podľa neho môžu dostať do kolapsu.
Ministerstvo chce ďalej presadiť, aby koncesionárske poplatky platili všetci. "Platiť by mali všetky domácnosti a zamestnávatelia," povedal Maďarič. V súčasnosti tak musia robiť vlastníci televíznych a rozhlasových prijímačov. Podľa štatistík totiž prijímač vlastní 99 percent z 1,9 milióna slovenských domácností, platí zaň však len 70 percent z nich.
Nový zákon by v prípade schválenia zmenil aj spôsob vymáhania poplatkov od neplatičov, čím by sa vyhlo zdĺhavému súdnemu procesu. Súčasne by sa však znížili pokuty pre tých, čo sa s platením poplatku omeškajú. Zatiaľ čo v súčasnosti sankcia činí 5.000 korún mesačne pre fyzické osoby a 15.000 pre právnické osoby, ktoré pokutu platia za každý prijímač. Ministerstvo navrhuje pokuty 2.000 korún pre občanov a 10.000 korún pre firmy.
Ministerstvo pôvodne očakávalo, že nový zákon o poplatkoch za služby verejnosti poskytované STV a SRo začne platiť od júla budúceho roka. Zatiaľ však nie je jasné, či sa tento termín podarí dodržať.
him boa