Bratislava 2. marca (TASR) - Informovanosť spoločnosti a citlivosť na problém diskriminácie na Slovensku nie je na veľmi vysokej úrovni. Taktiež chýbajú inštitúcie, na ktoré by sa občania v prípade rozdielneho zaobchádzania mohli obrátiť s tým, ako sa proti tomu brániť.
Aj takéto konštatovanie odznelo dnes počas Okrúhleho stola za účasti vicepremiéra Dušana Čaploviča a eurokomisára pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a rovnaké príležitosti Vladimíra Špidlu s manažérmi projektov, pripravených v rámci Európskeho roka rovnakých príležitostí pre všetkých 2007.
Cieľom projektu Iniciatívy Inakosť je zviditeľnenie homosexuálov ako rovnocennej súčasti našej spoločnosti, ako aj v pokračovaní intenzívnej diskusie na prijatie zákona o registrovanom partnerstve. "My vítame, že na Slovensku sa prvýkrát v histórii v programovom vyhlásení objavilo, že vláda mieni bojovať proti diskriminácii aj z dôvodu sexuálnej orientácie. Dúfame, že nezostane len pri tejto deklarácii a že sa programové vyhlásenie pretaví i do konkrétnych opatrení v legislatíve," povedal Július Kolenič.
Čaplovič vyjadril podporu prijatiu takéhoto zákona, ale na druhej strane poukázal na to, že o tejto problematike sa nezhovára tak, ako by sa malo. Podľa jeho slov chce v tomto ohľade zaviesť do slovenského prostredia kultúrnu diskusiu a dostať ju aj do médií.
Šarlota Puflerová, ktorá zastupovala občianske združenie Občan a demokracia, pripomenula, že na realizáciu vypracovaných plánov ešte nedostali peniaze. "Väčšina z tých vecí, ktoré sú v projektoch naplánované, vyžaduje finančné krytie, ktoré my nemáme. Ako mimovládne organizácie nemáme žiadne rezervné zdroje." Zároveň vyslovila obavy, že projekty nestihnú ukončiť do plánovaného termínu. Systém financovania je podľa nej nepružne nastavený a mal by sa riešiť systémovo, teda aj pre ostatné programy Európskej komisie (EK).
"EK zatiaľ nevydala záverečné rozhodnutie o podporených projektoch, ale podľa neoficiálnych informácií by malo byť doručené na úrad vlády začiatkom marca. Takže ho očakávame každú chvíľu," vysvetlila riaditeľka odboru koordinácie projektov Úradu vlády SR Ľubica Zajacová. Ako pripomenula, predložené návrhy boli v Bruseli veľmi kladne hodnotené, a preto nevidí žiadny problém pre začiatok ich financovania.
Na ich realizácii sa v rovnakom pomere podieľa EÚ a SR. Vláda už zo štátneho rozpočtu vyčlenila 150 600 eur a takú istú sumu poskytne tiež únia.
"Rok rovnakých príležitostí je jeden moment na ceste a tá cesta sa nikdy neskončí," prízvukoval Špidla. Komisia je podľa jeho slov odhodlaná pokračovať ďalej k tomu, aby sa reálne napĺňal hodnotový systém rovných príležitostí.
Projekty v rámci Európskeho roka pripravili i Slovenská spoločnosť pre plánované rodičovstvo a výchovu k rodičovstvu, Inštitút pre verejné otázky, Národná rada občanov so zdravotným postihnutím, Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Ľudia proti rasizmu a Amnesty International SK.
er som