Humenné 3. marca (TASR) - Slovenské domácnosti dostanú v najbližších dňoch list podpísaný podpredsedom vlády a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a prezidentom Policajného zboru Jánom Packom s výzvou, aby sa zapojili do projektu Vidieť a byť videný. Projekt má hlavne v malých mestách a obciach, ktoré sú menej osvetlené, znížiť nehodovosť.
Obeťami nehôd sú často práve chodci a cyklisti. "Spomedzi všetkých nehôd, ktoré sa odohrali s účasťou chodca a v ktorých bol aj chodec usmrtený alebo ťažko zranený, sa ukazuje, že najčastejšou príčinou - pretože sa to často stáva vo večerných a nočných hodinách- je fakt, že chodec nebol videný, že vodič nemal možnosť spozorovať chodca bez žiadneho odrazového efektu. Nič, čo by mu pomohlo identifikovať osobu, ktorá sa na čiernom podklade pohybuje vo väčšine v čiernom oblečení," uviedol pre TASR minister Kaliňák v závere pracovného týždňa v Humennom, kde projekt odštartoval. Dodal, že viditeľnosť chodca či cyklistu je možné zvýšiť vhodnou farbou oblečenia a doplnkami z fluorescenčných a reflexných materiálov. Práve tie budú súčasťou rozposielanej listovej zásielky.
Ministerstvo aj Policajný zbor preto prosia občanov SR o spoluprácu v duchu hesla Prevencia chráni zdravie. V rámci neho si chodci a cyklisti majú pripevniť reflexné samolepky na rukáv oblečenia, na podrážky topánok, bicykel, prilbu, školskú tašku a iné. Oslovení obyvatelia zareagovali na túto iniciatívu kladne.
"No, konečne s tým už niekto začal niečo robiť, pretože situácia naozaj v tých menších obciach neosvetlených alebo málo osvetlených je hrozná a nejde len o starších ľudí. Veľakrát aj chodcov v mladšom veku, ktorí sa pohybujú nielen v obciach, ale aj medzi obcami, veľakrát na cestách prvej triedy neosvetlení, opití a v takomto prípade by ich polícia mala pokutovať takisto ako aj vodičov motorových vozidiel, zvlášť vtedy, ak nemá na sebe niečo reflexné, " povedala vodička Silvia zo Šariša. Súhlasí aj 77-ročná chodkyňa z Hanušoviec :" Mali by byť osvetlení aj chodci aj cyklisti, pretože je väčšie riziko, že ma zrazí auto". "Áno ja súhlasím a veľmi to schvaľujem pánovi ministrovi, lebo dosť cestujem po Slovensku a ozaj na večer stretnúť, či cyklistu, či staré babky z kostola, tak človeka až zamrazí. Ja hovorím, mali by toto aj uzákoniť a pomaly sa chystať aj dávať im pokuty", dodal 50-ročný podnikateľ zo Zemplína.
K projektu polícia pristúpila práve kvôli alarmujúcej nehodovosti na slovenských cestách. Vlani zaznamenala polícia viac ako 62 tisíc dopravných kolízii, z toho 2210 dopravných nehôd s účasťou chodcov. Samotní chodci zavinili vďaka "neviditeľnosti zo strany vodičov" 988 nehôd, z toho jednu tretinu deti. Pri 188 nehodách asistoval u chodcov alkohol. Najviac nehôd zavinili chodci vo veku 6 až 9 rokov.
Ministerstvo a polícia v rámci projektu, ktorý potrvá bez obmedzenia, oslovuje hlavne starších ľudí a deti a mládež. O spoluprácu požiadala školy a farské úrady.