BRATISLAVA 3. marca (SITA) - Verejná diskusia k novele Zákonníka práce (ZP), na ktorú občanov vyzval premiér, je podľa viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov (RUZ) Jozefa Špirka len dymovou clonou, aby sa mohlo povedať, že sa nejaká diskusia konala. Ako uviedol v relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy, vláda sa mala opýtať občanov, či sú za zásadné zmeny v Zákonníku práce predtým, než sa ho vôbec rozhodla novelizovať. Naopak, odborári vnímajú iniciatívu Smeru-SD pozitívne, povedal viceprezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Vladimír Mojš. Obavy podľa neho majú len pokiaľ ide o krátkosť času na zhodnotenie pripomienok občanov.
Novelizáciou Zákonníka práce sa podľa Špirka odboroví funkcionári snažia privilegizovať svoje postavenie. Myslí si, že právomoc zavrieť prevádzku podniku v prípade, že je ohrozené zdravie alebo život zamestnancov môžu odborári zneužívať na vydieranie pri rokovaniach o mzde. Takáto úprava podľa Špirka odradí aj časť investorov, ktorí zvažujú príchod na Slovensko. Nerozumie, prečo by mali odborári dostať právomoc, ktorá prislúcha inšpektorátom práce.
Časť zamestnávateľov zneužíva súčasný Zákonník práce, aby vytlačila zamestnancov na živnosť, vysvetlil Mojš jednu zo zásadných požiadaviek odborov, ktorou je nová definícia závislej práce. Zamedziť chcú tiež reťazeniu pracovných pomerov na dobu určitú.
Obidva zámery sa podľa Špirka odrazia v znížení počtu pracovných miest. Zamestnávatelia v stavebníctve alebo poľnohospodárstve, kde sa výrazne prejavujú sezónne vplyvy, nevytvoria toľko zamestnaneckých miest, ako v súčasnosti dokážu obsadiť prostredníctvom živnostníkov, vysvetlil.