Vo veľkej miere však zasahujú aj do súkromia ľudí. Zásadnou výhodou týchto prenosných prístrojov je schopnosť získané informácie okamžite poslať ďalej. Tento piatok mobilné telefóny zachytili aj časť výbuchov vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch.
Fenomén tvorby spravodajských materiálov z prevratných udalostí na základe amatérky zachytených záberov sa naplno presadil po teroristických útokoch na USA 11. septembra 2001. Počet telefónov s fotoaparátmi sa odvtedy stále zvyšuje a s novými prístrojmi je navyše možné vytvoriť aj videozáznam. Fanúšikovia internetu sa preto mohli takmer okamžite dostať k množstvu záberov a videí po bombových útokoch v Londýne v roku 2005.
Kamerou vybavené mobily už preto nie sú výlučne pre zábavu. Množstvo svetových, ale aj domácich médií sa obracia na svojich divákov a priaznivcov, aby prostredníctvom svojich záberov prispievali tvorbe ich spravodajstva.
V boji so zločinom sa vo väčšej miere snažia mobily podchytiť napríklad mesto New York. Starosta Michael Bloomberg predstavil v januári plán, ako povzbudiť obyvateľov, aby svojimi svojimi telefónmi zaznamenávali pouličnú kriminalitu a nebezpečné situácie a záznamy okamžite posielali na tiesňovú linku. Radnica jednej z pražských mestských častí zase vyzvala občanov, aby prostredníctvom fotografií posielaných z mobilných telefónov upozorňovali na neporiadok, nelegálne skládky a nesprávne parkujúce autá.
Miniatúrne kamery však umožňujú aj nepríjemné zásahy do súkromia iných. Pri predstieranom telefonovaní, či hľadaní na internete možno snímať okolie. Mobilné telefóny často zachytia v citlivých situáciách celebrity a nahrádzajú tak paparazzov. Inokedy sú zneužívané aj v priemyslovej špionáži. Nedávno napríklad zadržali muža, ktorý tajne nasnímal nový model Škody Superb a predal ho jednému z českých bulvárnych denníkov.
Kontroverznosť používania kamier v mobiloch sa najvýraznejšie ukázala vlani v decembri. Na internetových stránkach sa bolo možné dostať k neoficiálnemu videozáznamu popravy bývalého irackého prezidenta Saddáma Hussajna, ktorý taktiež vznikol s pomocou mobilného telefónu.
Možnosti, ako zabrániť zneužitiu, sú veľmi obmedzené. Zákazy používania telefónov s kamerami neboli účinné. V zahraničí zakázali mobilné telefóny s fotoaparátmi napríklad niektoré fitness centrá, školy, divadlá, ale aj sídlo amerického ministerstva obrany, Pentagon.
Pravdepodobne jedinou krajinou, ktorá zakázala predaj telefónov so zabudovanou kamerou, bola Saudská Arábia. Zákaz však platil len dočasne v roku 2004. Napríklad v Singapure sú takéto prístroje zakázané v závodoch a zariadeniach spojených s národnou bezpečnosťou. V Južnej Kórey a Japonsku zase musia telefóny pri snímaní vydávať zreteľne počuteľný zvuk.
Výhody a nevýhody telefónov s kamerami budú asi stále viac zasahovať do ľudských životov. Na celom svete by sa v nasledujúcom roku mala podľa odhadov predať asi miliarda telefónov s fotoaparátmi.
Keď vlani americký časopis Time vyhlasoval osobnosť roka, snažil sa vzdať hold ľuďom, ktorí na internete uverejňujú svoje videa a prispievajú tak k rozmanitosti stránok. Víťazom ste vy, napísal časopis. A internetová stránka YouTube, ktorá zverejňuje amatérske videá, sa stala podľa časopisu Time vlaňajším vynálezom roka.
spk grm pto