Bratislava 4. marca (ČTK) - Ministerstvo vnútra plánuje nakúpiť nové vrtuľníky, ktoré budú slúžiť policajtom, záchranárom a hasičom. Súčasná technika je už totiž vraj väčšinou nepoužiteľná. Lietadlá vládnej letky zvažuje zas ministerstvo využívať na prepravu štátnych úradníkov do Bruselu. V rozhovore pre ČTK to povedal minister vnútra Robert Kaliňák. Ministerstvo má v súčasnosti 11 vrtuľníkov, z ktorých sú však funkčné iba tri.
Kaliňák nespresnil, dokedy plánuje jeho úrad získať stroje, ani koľko kusov chce presne zakúpiť. Závisieť to bude podľa neho od finančných možností. "Šesť by bol ideálny stav, ale ten nedosiahneme nikdy. Čiže, keď budú dva, tak bude super," povedal Kaliňák. Malo by ísť podľa neho o stredne ťažké vrtuľníky, ktoré dokážu previesť asi 12 ľudí. Okrem toho sú potrebné aj ďalšie dva ľahké vrtuľníky, napríklad na pátranie osôb, dodal.
"Vrtuľníky slúžia či už na záchranu ľudí, hasenie požiarov a vyhľadávanie osôb pri pátraní a na monitoring východnej hranice, a tam určite potrebujeme nové," povedal Kaliňák. Stroje by tak mali slúžiť aj na monitorovanie hranice s Ukrajinou, ktorej zabezpečenie je dôležité pre vstup Slovenska do Schengenského systému voľného pohybu osôb. V tomto prípade minister nevylučuje ani nákup už staršieho použitého vrtuľníka zo zahraničia. Súčasťou Schengenskej zóny by sa malo Slovensko stať podobne ako ďalšie štáty, ktoré pristúpili do Európskej únie v roku 2004, na prelome tohto a budúceho roka.
V leteckom parku ministerstva sú v súčasnosti štyri stroje Mi-2 poľskej výroby, tri Mi-8 a štyri Mi-171 ruskej výroby. Do budúcnosti chce úrad naďalej využívať dva stroje Mi-171, ktoré sú najnovšie, najstarší bol vyrobený v roku 2001.
Kaliňák tiež uvažuje nad tým, že lietadlá ministerstva vnútra by využívali aj štátni úradníci pri cestách do Bruselu. Po zastavení priamej linky z Bratislavy Slovenskými aerolíniami začiatkom tohto roku môžu Slováci letieť do sídla európskych inštitúcií najbližšie z Viedne. Vládna letka má dve lietadlá typu TU-154 a dve menšie JAK-40, pričom v súčasnosti lietajú nimi najmä najvyšší ústavní činitelia. "Po zrušení priamej linky Bratislava - Brusel si viem predstaviť, že jedno z lietadiel by sme využívali na dopravu úradníkov. Tým pádom by to bolo lacnejšie pre štát," povedal minister. Ministerstvá by tým mohli podľa neho ušetriť na letenkách. "Lietadlá nás vychádzajú drahšie, keď stoja, ako keď lietajú," uzavrel.
fab boa