Bratislava 4. marca (ČTK) - Rušenie nadbytočných lôžok v nemocniciach ostane podľa zástupcov samosprávnych krajov na rozhodnutí zdravotných poisťovní. Plán ministerstva zdravotníctva, znížiť počet nemocničných lôžok približne o 17 percent, totiž narazil na odpor nemocníc a samospráv, vyplynulo z ankety ČTK. Zdravotné poisťovne, ktoré financujú zdravotnícke zariadenia, sa k plánu ministerstva, skresať počet lôžok o viac než 6000, zatiaľ vyjadrovali zdržanlivo.
"Rozhodnutie bude na zdravotných poisťovniach. Väčšina nemocníc totiž nespadá pod právomoci samosprávneho kraja, a preto sme len sprostredkovali stretnutie zriaďovateľov," povedala ČTK hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková. Práve v Prešovskom kraji navrhlo ministerstvo zdravotníctva zrušiť najväčší počet lôžok, viac než dve tisíc; na redukciu lôžok však nemá priamy vplyv.
"Do našej pôsobnosti nepatria žiadne lôžkové zdravotnícke zariadenia," povedala Milka Podmajerská z Bratislavského samosprávneho kraja. Zmeny v počtoch lôžok by preto malo presadiť ministerstvo zdravotníctva, dodala Podmajerská. Podľa ministerstva zdravotníctva ide o jediný spomedzi ôsmich samosprávnych krajov, v ktorých naopak asi stovka lôžok chýba.
Samosprávne kraje mali podľa hovorkyne Silvie Balázsikovej navrhnúť ministerstvu zdravotníctva, v ktorých nemocniciach by mali nadbytočné postele zaniknúť, do piatka. Analýzy niektorých krajov však podľa nej zatiaľ chýbali.
Zástupcovia zdravotných poisťovní zámer ministerstva komentovali zdržanlivo. "K potrebe redukcie lôžok sa Všeobecná zdravotná poisťovňa nemôže vyjadrovať. Je to komplexná úloha pre celý systém zdravotnej starostlivosti na Slovensku," povedala ČTK hovorkyňa najväčšej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. Poisťovňa, ktorú ovláda štát, však podľa nej v zmluvách ponúkne nemocniciam len toľko prostriedkov, koľko je nevyhnutných pre potreby regiónov. Podobne sa k možnosti znížiť platby nemocniciam, a tým vytvoriť tlak na rušenie lôžok, vyjadrila aj druhá štátna poisťovňa - Spoločná zdravotná (SZP).
Nemocnice by tento rok podľa odhadov mali získať z asi 90 miliardového rozpočtu zdravotníctva necelých 23 miliárd korún. Ak by sa v nich znížil počet lôžok o viac než 6000 miest, minister zdravotníctva Ivan Valentovič očakáva úsporu na úrovni asi jednej miliardy Sk. Peniaze by podľa neho mali ostať v nemocniciach.
Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera sa mieni pri prípadnom znížení platieb nemocniciam riadiť vlastnými kritériami kvality. "Pri zazmluvňovaní nemocníc dôjde k istej redukcii lôžkových oddelení. Je však predčasné hovoriť o tom, o akú redukciu pôjde," poznamenal hovorca poisťovne Dôvera Radoslav Bielka.
Iná súkromná zdravotná poisťovňa Union už s nemocnicami podľa jej hovorkyne Drahomíry Juríkovej uzavrela zmluvy platné na celý rok. Poisťovňa by tak už nemala od zdravotníckych zariadení požadovať nižšie výkony, čo by vytváralo tlak na zníženie počtu lôžok.
Viaceré nemocnice by sa podľa vyjadrení samosprávnych krajov chceli vyhnúť rušeniu lôžok ich zmenou na iný druh starostlivosti. Išlo by napríklad o pomoc dlhodobo chorým, či starším ľuďom. Na zmenách by sa však museli dohodnúť so zdravotnými poisťovňami, alebo so samosprávnymi krajmi, ktoré sa podieľajú na financovaní starostlivosti v domovoch sociálnych služieb, povedal ČTK hovorca Trnavského samosprávneho kraja Ivan Krajčovič. Kraje však už svoje výdavky na tento rok naplánovali a na ďalšie výdavky pravdepodobne nebudú mať zdroje, dodal.
grm boa