Obe krajiny a ich najvyšší ústavní činitelia sú podľa jeho slov pozitívne naklonení intenzívnejšej spolupráci so Slovenskom a je na konkrétnych podnikoch a podnikateľoch, ako dokážu naplniť svojimi aktivitami priestor, ktorý prezidenti otvorili.
Na rozdiel od Libanonu, kde Slovensko môže nadviazať na dobré kontakty z minulosti s čistým stolom, Sýria má voči Slovensku dlhy z minulosti. Ich výška podľa prezidenta nie je ešte presne stanovená, ale odhadom predstavuje aj s úrokmi sumu do 400 miliónov dolárov, najmä za dodávky špeciálnej techniky. Prezident Schuster jednoznačne odmietol informácie, podľa ktorých vraj sýrska strana požiadala slovenskú o zahladenie dlhu. Do polroka by sa mala otázkou výšky a foriem splácania dlhu zaoberať medzivládna sýrsko-slovenská miešaná komisia. Prezident však za dôležitejšie ako jednorazové splatenie záväzkov z minulosti považuje perspektívu nadviazania trvalých výhodných hospodárskych stykov so Sýriou do budúcnosti. Žiadne rokovania o ďalších dodávkach špeciálnej techniky zo Slovenska sa však podľa Schustera počas návštevy neuskutočnili.
V politickej oblasti sa rozhovory dotýkali predovšetkým situácie na Blízkom východe. V Bejrúte prezident Schuster ocenil vlaňajšie jednostranné stiahnutie izraelských vojsk z juhu Libanonu a v Damasku vyjadril podporu ambíciám Sýrie o navrátenie okupovaných Golanských výšin. Slovenský prezident počas návštev zdôraznil, že Slovenská republika podporuje právo všetkých národov na Blízkom východe na mierové spolunažívanie so susedmi vrátane práva Palestínčanov na vlastný štát.
Silný zážitok si prezident Schuster odniesol z návštevy príslušníkov slovenského kontingentu dislokovaného v rámci mierovej misie OSN UNDOF na Golanských výšinách.
*re na