Košice 5. marca (ČTK) - Populácia veľmi vzácneho a ohrozeného orla kráľovského pri Košiciach pomaly rastie. Podľa ornitológov to môže byť aj dôsledok otepľovania. V súčasnosti tu ornitológovia zaznamenali šesť hniezdiacich párov. Na celom Slovensku žije do 40 párov tohto orla, ktorý je jedným z najväčších dravých vtákov v krajine.
"Orol kráľovský je majestátny vták, ktorého rozpätie krídel môže byť aj vyše dvojmetrové," povedal ČTK dobrovoľný ochranca vtákov Jozef Mihók. Práve orol kráľovský sa stal symbolom dravého vtáka. Svoje meno nesie podľa dozlata zafarbenej hlavy, inak je celý čierny, na chrbte má biele škvrny.
Výskyt orla kráľovského rastie na Slovensku len v jeho východnej časti. Aj pre otepľovanie sa tu totiž rozširuje typ stepnej krajiny, kde tento lovec nachádza dostatok potravy. Naopak, páry hniezdiace v hlbokých lesoch nepribúdajú.
"Orol kráľovský je celosvetovo chránený, jeho spoločenská hodnota u nás je vyčíslená na 100.000 korún, napriek tomu pravidelne hynie rukou človeka," povedal Mihók. Najčastejšie zabíjajú tohto orla stĺpy elektrického vedenia. Poškodená či nedostatočná izolácia na stĺpoch pri obrovskom rozpätí krídel totiž nezabráni kontaktu vtáka s vodičmi. Iným problémom je vyrubovanie stromov v lesoch, kde orol hniezdi. "Je vôbec zázrak, že sa dožíva dospelosti, hynie až 80 percent mladých," dodal Mihók.
V týchto dňoch sa časť jedincov, ktoré prezimovali južnejšie, vracia späť na Slovensko. Tu sídlia najmä na nížinách juhozápadného a juhovýchodného Slovenska. Živia sa stredne veľkými cicavcami - mladými zajacmi, ale aj drobnými hlodavcami.
Ochrane dravých vtákov venuje pozornosť aj Európska únia. Ochrana orla kráľovského na Slovensku je jedným z prvých projektov ochrany vtáctva, ktoré Únia na Slovensku podporila.
Hniezda orlov sa na Slovensku stávajú často terčom vykrádačov. Známy je prípad z roku 2003, keď bol český sokoliar na Slovensku odsúdený na rok väzenia za vykradnutie hniezda orla skalného vo Veľkej Fatre.
igr fab boa