"Vzhľadom na vyjadrenia predsedu vlády (...) som rozhodnutý ďalej pokračovať vo funkcii ministra obrany," povedal Kašický novinárom.
Minister v nedeľu premiérovi a hlave štátu len ponúkol svoju funkciu; demisiu oficiálne nepodal. Premiér sa Kašického zastal už cez víkend, keď povedal, že návrh na jeho odvolanie hlave štátu nepredloží. Sám Kašický predtým odmietol priamu zodpovednosť za nešťastie v podniku, ktorý patrí pod jeho ministerstvo.
Podľa ústavy návrh na odvolanie člena vlády podáva hlave štátu premiér; minister však svoju demisiu môže podať priamo prezidentovi. Gašparovič sa napriek tomu odvolal na názor Fica. "Pan minister toto rozhodnutie urobil vo vzťahu k predsedovi vlády. Predseda vlády, ak uzná a podá takýto návrh, potom bude prezident rozhodovať," zdôvodnil svoj postoj.
Vedenie fabriky v Novákoch po výbuchu aj naďalej mlčí
Vedenie Vojenského opravárenského podniku v Novákoch sa zatiaľ nevyjadrilo k piatkovému výbuchu v areáli fabriky, pri ktorom zahynuli najmenej traja ľudia. Nereagovali ani na výčitky ministra obrany Františka Kašického, ktorý vedenie kritizoval napríklad za nedostatky v príprave krízového plánu. Minister zatiaľ nechystá odvolávanie vo vedení podniku, chce však rozšíriť riadiaci tím o odborníkov z ministerstva.
Situácia v okolí závodu je zatiaľ pokojná, na rozdiel od minulých dní do fabriky už neprichádzajú ďalšie záchranné tímy. Strážna služba na vrátnici odmieta poskytnúť akékoľvek informácie, ČTK sa nepodarilo dovolať žiadnemu predstaviteľovi firmy. Mlčia aj zamestnanci fabriky, ktorý prichádzajú alebo odchádzajú do jej areálu. Vraj majú od vedenia zákaz rozprávať sa s médiami.
Pokojná situácia je aj v samotnom meste Nováky a v okolitých dedinách, kde piatkový výbuch narobil škody. Nevidno žiadne rozbité okná, ktorých vraj boli po detonácii stovky. V školách sa podľa žiakov vyučuje, otvorené sú aj miestne obchody.
Minister už skôr kritizoval vedenie podniku za nepripravenosť na krízové situácie a za to, že podniku trvalo príliš dlho, kým sa krízový štáb dostal k evidencii zamestnancov podniku. To, či bude presadzovať odvolanie vedenia firmy, však ani dnes nepovedal. "Nechcel by som sa dopredu vyjadrovať k nejakým personálnym výmenám a nikoho nejakým spôsobom obviňovať, alebo na niekoho zhadzovať zodpovednosť," povedal Kašický. Najprv si chce vraj počkať na výsledky vyšetrovania, ktoré však vzhľadom k rozsahu tragédie môže trvať dlhšiu dobu.
"Vytvoril som podmienky pre to, aby sa vyšetrovatelia dostali k všetkým dokumentom," povedal s tým, že nechal preveriť ďalšie veci, ktoré sa týkajú podniku a jeho činnosti, vrátane problémov z minulosti. Minister zopakoval tiež kritiku smerom k vedeniu podniku. "Chýbal mi určitý koncepčný prístup podniku pri riešení krízových situácií," povedal. Problém bol totiž aj so zistením presného počtu ľudí, ktorí sa v podniku počas výbuchu pohybovali. Podľa údajov vedenia podniku, evidovaných bolo 389 zamestnancov, 381 "je k dispozícii". Naďalej preto zostávajú oficiálne traja mŕtvi a piati nezvestní, aj keď Kašický nepotvrdil ani nevyvrátil, že v areáli podniku sa mohol nachádzať niekto, kto v evidencii nebol.
Kašický ďalej poznamenal, že v priebehu dneška, prípadne utorka sa činnosť krízového štábu ukončí. Ďalšie kroky bude mať na starosti podľa neho vedenie akciovej spoločnosti. Minister tiež uvažuje o doplnení vedenia podniku ľuďmi z ministerstva, aby bola zabezpečená kontrola ďalšej činnosti. Na mieste nešťastia zostanú aj dve komisie. Vyšetrovacia, ktorá bude mať na starosti aj otázku ďalšej perspektívy podniku a "výbušninárska", ktorá bude zabezpečovať ďalšie pyroasanačné práce v podniku.
Potvrdil, že nechal preveriť aj ďalšie veci týkajúce sa VOP aj v minulosti - aké tam boli problémy, resp. kto o tom všetko vedel. Vysvetlil, že v rezorte obrany sú asi dve desiatky podnikov s rôznymi štatútmi - akciové spoločnosti, príspevkové, resp. rozpočtové organizácie a patria sem aj strediská športu či rekreačné zariadenia i vojenské podniky.
Jedným z opatrení prijatých rezortom obrany je okrem stráženia objektu VOP, pohybu a kontroly aj uskutočnenie mimoriadnej inventarizácie toho, čo zostalo. "Nemôže nastať situácia, aby vedenie VOP išlo mimo. Mnohé veci musia ísť aj v ich réžii. Vytvorili sme si kontrolný mechanizmus na to, ak by sa vo VOP čokoľvek dialo, aby sme o tom vedeli. Zriadenie špeciálnej komisie je pre to, aby pyroasanačné práce uskutočňované v tomto priestore pracovníkmi VOP boli robené aj pod kontrolou nadriadeného stupňa," dodal Kašický.
Pátracie akcie po nezvestných pokračujú
Na mieste nešťastia pokračujú pátracie práce po piatich nezvestných. Kašický dnes nevylúčil, že počet nezvestných, a teda aj obetí, môže byť v skutočnosti ešte vyšší. Informácie o počte nezvestných totiž ministerstvo získalo len po overení zoznamu pracovníkov podniku; podľa Kašického však nie je isté, či sa v prevádzke v čase výbuchu nenachádzala aj iná osoba. "Ja by som to v súčasnosti nevedel potvrdiť, ani vylúčiť," povedal Kašický. Minister podobne ako premiér už v nedeľu pripustil, že s pribúdajúcim časom klesá šanca nezvestných na prežitie.
Piatkový výbuch vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky mohol pravdepodobne spôsobiť podľa ministra obrany Františka Kašického súhrn viacerých faktorov, od technologického postupu až po nedodržanie bezpečnosti. "Všeobecná zásada, ktorá platí pri takýchto prevádzkach je, že sa delaboruje také množstvo munície, ktoré sa dá spracovať za jednu zmenu," zdôraznil. Dodal, že ak dôjde k tak veľkému výbuchu, ktorý zničil celú budovu a poškodil okolité budovy, svedčí to o tom, že tam muselo byť väčšie množstvo munície. Aj preto sa robí mimoriadna inventarizácia materiálu, ktorý po výbuchu zostal. aktualizované 15:52Autor: zh

Beata
Balogová
