BRATISLAVA 5. marca (SITA) - Európska únia na jarnom summite koncom týždňa poukáže na nedostatočné investície do vedy a výskumu na Slovensku. Komisár Ján Figeľ dnes v Bratislave konštatoval, že pravidelná správa sa zmieňuje o znížení týchto investícií novou vládou. Kým pred rokom chcelo Slovensko dávať do roku 2010 na vedu a výskum 1,8 percenta, tento rok plánovanú sumu znižuje na 0,8 percenta. Únia sa pritom dohodla, že do roku 2010 by mala podporovať vedu a výskum troma percentami HDP. Slovensko by malo šetriť, aby splnilo kritériá na vstup do eurozóny, malo by však šetriť rozumne. Figeľ tvrdí, že inovácie a celoživotné vzdelávanie sa nedajú nahradiť inými mechanizmami.
Podpora vedy, výskumu a celoživotného vzdelávania je súčasťou Lisabonskej stratégie, ktorou sa bude zaoberať aj summit. Stratégia má Európe pomôcť dobehnúť Spojené štáty americké, a to práve v schopnosti aplikovať vedu a výskum v praxi, inovovať výrobu a vzdelávať zamestnancov. Na čele vzdelávania je v únii Dánsko, kde sa doň zapája 30 percent zamestnancov. Chýbajúca stratégia celoživotného vzdelávania a znižovanie investícii do vedy a výskumu je slabinou Slovenska. Pozitívom je zlepšenie podnikateľského prostredia a rast zamestnanosti.
Vzdelanie, kultúra a duševné vlastníctvo sa dostáva v EÚ do popredia. Figeľ pripomenul, že summit sa po prvý raz v 50-ročnej histórii od podpísania prvých Rímskych zmlúv vyjadrí k prínosu kultúry a tvorivosti. Znovu bude hovoriť o zriadení Európskeho technologického inštitútu. Ten by mal pomáhať zavádzaniu inovácií do praxe. Či ho EÚ zriadi, sa rozhodne tento rok. Lídri 27 krajín budú pri večeri diskutovať aj o vzťahoch s USA pred blížiacou sa schôdzkou EÚ - USA. Témou bude najmä účinnejšia ochrana duševného vlastníctva a lepšie podmienky pre obchod, keďže v perspektíve roku 2015 sa uvažuje o vytvorení zóny voľného obchodu medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými.
Figeľ dnes v Bratislave rokoval aj s ministrom financií Jánom Počiatkom. Venovali sa príprave Slovenska na vstup do Európskej menovej únie (EMÚ). Figeľ odporučil, aby sa Slovensko zaujímalo nielen o skúsenosti Slovinska, ktoré vstúpilo do eurozóny v januári, ale aj Cypru a Malty. Členmi EMÚ sa majú stať od roku 2008.