Návrh ministerstva zdravotníctva povinne poistiť väčšinu obyvateľov v štátom kontrolovaných zdravotných poisťovniach sa podľa najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS expremiéra Mikuláša Dzurindu vláde nepodarí presadiť. Ohrozilo by to popularitu predsedu Smeru-SD Roberta Fica a k zámeru mali už výhrady aj predstavitelia vládnych strán SNS a ĽS-HZDS, povedal dnes na tlačovej konferencii Dzurinda. Plánované posilnenie štátnych poisťovní kritizoval aj Protimonopolný úrad, dodal.
"Premiér Fico už opakovane ukázal, že neurobí nič, čo znižuje jeho popularitu. Práve tento krok je zjavne proti ľuďom," uviedol predseda SDKÚ-DS Dzurinda.
Povinné poistenie detí, dôchodcov a ďalších poistencov vo Všeobecnej zdravotnej alebo Spoločnej zdravotnej poisťovni navrhol minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Toho do funkcie nominovala najsilnejšia vládna strana Smer-sociálna demokracia.
Valentovičov návrh by podľa opozície protizákonne zasiahol do podnikateľského prostredia. Keďže v niektorých zdravotných poisťovniach majú podiel aj zahraničné spoločnosti, Slovensko by posilnením štátnych poisťovní porušilo medzinárodné zmluvy, tvrdili už skôr súkromné zdravotné poisťovne. Možný zásah do práv podnikateľov kritizoval aj Protimonopolný úrad.
Výhrady voči plánu ministerstva zdravotníctva mali aj zástupcovia dvoch menších vládnych strán - Ľudovej strany-Hnutia za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara a Slovenskej národnej strany Jána Slotu.
Bývalý premiér Dzurinda tiež kritizoval zmeny vo vedení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Pacienti sa na úrade môžu napríklad sťažovať na postup lekárov pri liečbe. "Ako môžu teraz pacienti veriť, že sa úrad postaví na ich ochranu, keď v jeho vedení sú stranícky vybraní ľudia," konštatoval Dzurinda.
Narážal na to, že koaličná väčšina najprv v parlamente zmenila pravidlá na odvolanie predsedu úradu a krátko potom Ficova vláda vedenie ÚDZS vymenila. SDKÚ-DS chce odvolanie bývalého predsedu úradu Jána Gajdoša napadnúť na Ústavnom súde.
Kováč: Nie je známe, čo dobré by mal priniesť návrh zákona o zdravotnom poistení
Nie je známe, čo pozitívne by mal priniesť návrh zákona o zdravotnom poistení, podľa ktorého by sa asi milión občanov malo povinne prepoistiť do Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne. Ani z dôvodovej správy nie je jasné, aký prospech by po prijatí tohto návrhu v predloženom znení mal mať zdravotnícky systém, poistenec a poskytovateľ, povedal výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní SR Eduard Kováč.
Návrh zákona v predloženom znení z právneho hľadiska je protiústavný, lebo by porušoval princíp rovnosti pred zákonom, zdôraznil Kováč. Zasiahne do ekonomickej aj administratívnej oblasti.
Odobratím zisku by došlo k strate základnej motivácie pre súkromné zdravotné poisťovne, aby pôsobili na trhu v prospech poistencov. Zároveň by sa tým deformovalo aj podnikateľské prostredie a posilnilo by sa dominantné postavenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, na čo upozornil už Protimonopolný úrad SR, konštatoval Kováč.
"To nie je iba tak, prepoistiť milión poistencov do iných zdravotných poisťovní. To nie sú iba preukazy, ale aj dáta v inej štruktúre informačných systémov. Bude to znamenať chaos," vyhlásil Kováč.
Ďalej poukázal na to, že "podľa rôznych zákonov sú rodičia zodpovední za svoje neplnoleté deti. Potom sa objaví jeden zákon, ktorý by túto zodpovednosť nemal rodičom umožňovať, lebo ten prikazuje, aby deti boli poistené niekde inde, ako sú rodičia." Podľa Kováča nespokojnosť vyjadrili poskytovatelia - pediatri.
Podľa predkladacej správy návrhu zákona o zdravotnom poistení poistenci, ktorí si vyžadujú nielen osobitnú zdravotnú starostlivosť ale aj ochranu osobných údajov, by mali byť povinne poistení v Spoločnej zdravotnej poisťovni. Ostatní občania, za ktorých poistné hradí štát, i tí, čo sú v štátnozamestnaneckom pomere, by sa mali zasa povinne stať poistencami Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
aktualizované 16:09Autor: zh

Beata
Balogová
