KOŠICE 5. marca (SITA) - Zmyslom spoločného úsilia 16 partnerov zo siedmich krajín zapojených do projektu COGNAC je vzájomne využiť skúsenosti a poznatky z regionálneho strategického plánovania ako aj zmapovať v jednotlivých regiónoch inovačnú politiku a využiť to pri tvorbe regionálnych inovačných stratégií a plánov. Uviedol to dnes po druhom spoločnom rokovaní zástupcov subjektov do projektu podpredseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Emil Ďurovčík.
Názov medzinárodného projektu COGNAC je akronymom jeho anglického názvu, slovenský názov je Koordinácia politík na podporu vedy, výskumu a inovácií a ich súlad s ostatnými politikami v nových členských krajinách Európskej únie. Výstupom medzinárodného projektu budú odporúčania na regionálnej, národnej a európskej úrovni aké nástroje a metódy využívať na podporu rozvoja vedy, výskumu, techniky a aplikáciu získaných poznatkov na komerčné využitie a ako ich navzájom koordinovať tak, aby nedochádzalo k duplicite.
Projekt COGNAC vychádza z cieľov Lisabonskej stratégie a potrvá do roku 2009, pričom jeho realizácia je rozdelená do šiestich etáp. Na projekte participujú výskumné inštitúcie, vysoké školy a regionálne samosprávy z ôsmich regiónov zo Španielska, Maďarska, Rakúska, Poľska, Bulharska a Česka, zo Slovenska sa doň zapojil Košický samosprávny kraj.
Ako uviedol Ďurovčík, kladom je, že na projekte sa zúčastňujú španielsky región Castilla – León a rakúske Štajersko. „Práve Štajersko, ktoré má veľmi podobné danosti ako Košický kraj, ale aj úspešné poznatky a skúsenosti v oblasti rozvoja vedy a techniky ako aj inovácií môže byť pre nás veľkým prínosom,“ povedal Ďurovčík.