KOŠICE 6. marca (SITA) – Pomáhať pohnúť dopredu riešenie problémov v sociálnej, ekonomickej, kultúrnej a vzdelanostnej úrovni rómskych komunít má odborná Rada Rómov pre podporu a rozvoj rómskych komunít na území Košického samosprávneho kraja (KSK). Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková, vznik rady inicioval župan Zdenko Trebuľa ako odborný poradný, koordinačný a iniciatívny orgán.
Rada má 14 členov a okrem samosprávy sú v nej zastúpené rómske komunity, úrad práce, Spoločenskovedný ústav SAV, vzdelávacie a kultúrne inštitúcie, do ktorých pôsobnosti spadá riešenie problémov súvisiacich s marginalizáciou, dodržiavaním ľudských práv, diskrimináciou a sociálnou patológiou.
„Výsledkom by mali byť nie náhodné a jednorazové kroky, ale koncepčné a systematické riešenia. Potrebujeme vytvoriť spoločný tlak aj na Európsku úniu, lebo podporu v tejto oblasti cítime len vo veľmi malej miere, skôr v politickej rovine. Máme záujem stať sa na Slovensku lídrami tohto procesu a spoločne s Prešovským a Banskobystrickým samosprávnym krajom pripraviť projekty, ktoré reálne pomôžu. Od rady očakávam výstupy, ktoré budeme vedieť použiť. Nie teoretické, nie konferencie a školenia, hoci aj tie sú dôležité, ale konkrétne, pružné a realizovateľné kroky,“ povedal na úvodnom stretnutí Rady Rómov župan Trebuľa.
Rada Rómov bude spracovávať analýzy stavu a vývojové tendencie rómskych komunít, zhromažďovať a verifikovať údaje k nim, pripravovať podklady pre rozhodovací proces v jednotlivých oblastiach a akčné plány pre realizáciu častí stratégie v kompetencii KSK. Rada bude prijímať odporúčania a navrhovať opatrenia, zameranie projektov, posudzovať tie, ktoré sú chystané do zásobníka projektov. Rada by mala dotvoriť a využívať koordinačné centrum na pôde KSK, vytvoriť prehľad rómskych občianskych združení, nadácií, neziskových organizácií, kultúrnych inštitúcií, vzdelávacích zariadení, komunitných centier, ktoré sa zaoberajú riešením problémov rómskych komunít.
„V rómskej komunite je veľa subjektov, ktoré majú rôzne ciele a zámery. Veľa veliteľov ale môže znamenať prehratú vojnu. Ak sa bude naša snaha atomizovať, ak pôjde partia proti partii, nemôže to priniesť výsledky. V koordinácii rôznych aktivít vidím dôležitú úlohu rady,“ zdôraznil Trebuľa.