POPRAD 6. marca (SITA) – Spracovávanie archívnych dokumentov, vzdelávanie a využívanie eurofondov budú patriť k hlavným bodom spolupráce archivárov z krajín Visegrádskej štvorky. Dohodli sa na tom dnes predsedovia spolkov archivárov z Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska na prvom spoločnom stretnutí v Poprade. „Aj keď máme vzácne kultúrne dedičstvo, vidíme, že západné krajiny sú pred nami. Našou snahou je nielen ich dobehnúť, ale byť im rovnocennými partnermi,“ uviedla pre médiá predsedníčka Spolku slovenských archivárov Zuzana Kollárová. Prostriedky z fondov Európskej únie chcú archivári využiť nielen na reštaurovanie starých dokumentov, ale aj na digitalizáciu archívnych fondov, čím by sa uchránili originály dokumentov pred prípadným poškodením. Peniaze chcú archivári využiť aj na propagáciu a vzdelávanie pracovníkov najmä pri výučbe cudzích jazykov.
Európske archívy uchovávajú písomnosti, ktoré patria k najvzácnejším na svete. Podobne je tomu podľa Z. Kollárovej aj na Slovensku, kde sa zachovalo veľké množstvo archívnych dokumentov. Popradská pobočka Štátneho archívu v Levoči uchováva napríklad aj erbovú listinu mesta Kežmarok z roku 1463, či Spišskosobotskú kroniku, v ktorej sú zachytené vpády husitov na naše územie. „Urgentne musíme riešiť degradáciu starého materiálu, pretože máloktorý štát má také kompletné zbierky od 13. storočia ako Slovensko,“ doplnila Kollárova. Spolupráca archivárov krajín V4 je prirodzená aj s ohľadom na spoločný historický vývoj týchto krajín.
V budúcnosti plánujú archivári vydávať spoločné publikácie či robiť spoločné výstavy. Archivári sa v Poprade dohodli zatiaľ na neformálnej spolupráci archivárskych spolkov. Z. Kollárová predpokladá, že neskôr dôjde aj k inštitucionalizácii tohto zoskupenia a zastrešeniu európskymi organizáciami.
SITA vydá k správe zvukovú správu