Bratislava 6. marca (TASR) - Nadácia Výskum rakoviny (NVR) apeluje na vládu, aby prijala onkologický výskum za svoju prioritu. Z dnešných prezentácií vedcov a lekárov - onkológov vyplynula požiadavka, aby vláda do Národného plánu boja proti rakovine zahrnula tzv. aplikovaný onkologický výskum. Povedala pre TASR prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická.
Ide o to, aby vláda podporovala onkologický výskum, lebo ten je finančne poddimenzovaný. Ďalej, aby legislatívne zabezpečila možnosť prenosu výsledkov vedeckých výskumov z ústavov na klinické pracoviská. Ústav experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied patrí pod Ministerstvo školstva SR a klinické pracoviská pod Ministerstvo zdravotníctva SR. Boli by sme radi, keby v rámci týchto dvoch rezortov došlo k dohode, aby ten aplikovaný výskum mohol byť financovaný, zdôraznila Klobušická.
Prezentácie spolupráce medzi ústavom a zdravotníkmi preukázali pozitívne výsledky pri liečbe pacientov. Klobušická preto zdôraznila potrebu rozvíjať spoluprácu medzi molekulárnymi biológmi a klinickými onkológmi, a to prostredníctvom tzv. aplikovaného onkologického výskumu.
Riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV Čestmír Altaner poukázal na to, že každý tretí občan Európy ochorie na rakovinu a každý štvrtý zomiera. Svetová zdravotníctva organizácia uvádza, že rakovina sa stáva pandémiou súčasnosti.
"Dnes už prevencia nestačí," vyhlásil Altaner. Deň 7. marec chce NVR vyhlásiť za Deň výskumu rakoviny. Jeho hlavným zámerom je ešte úspešnejšie liečiť onkologického pacienta. To by bolo možné, ak by sa cielene zavádzali nové molekulárne markery do včasnej diagnostiky, ak by sa voľba liečebných postupov určovala na základe molekulárnych markerov zistených na nádorových bunkách. Zároveň by pomohlo zriadenie nádorovej banky. Pomohlo by tiež operatívne financovanie nových diagnostických a liečebných metód zo zdravotného poistenia, zdôraznil Altaner.