Bratislava 6. marca (TASR) - Dve tretiny detí zo Slovenska sa doma stretávajú s násilným alebo agresívnym správaním. Potvrdzujú to výskumy, ktoré prebiehali nedávno v strednej a východnej Európe a aj na Slovensku. Až v 64 prípadoch zo sto rodičia na seba kričia, v 39 prípadoch sa bijú. Tento podiel je oveľa vyšší v meste ako na vidieku a vo veľkých rodinách. Potvrdil to dnes riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľubomír Pajtinka na medzinárodnom seminári o riešení šikanovania a násilia v školskom prostredí u nás i v zahraničí.
Podľa informácií psychológov, pedagógov i polície môžme hovoriť o náraste šikany v posledných rokoch. Aj preto sa Slovensko zapojilo v roku 2005 do medzinárodného projektu Medzinárodná sieť na predchádzanie šikanovania a násilia v školách. Jeho výstupy poslúžili ministerstvu školstva (MŠ) na vypracovanie metodických usmernení ako robiť prevenciu a ako postupovať pri riešení šikanovania žiakov.
Projekt iniciovalo a 21 účastníckych krajín koordinovalo nórske MŠ v spolupráci so Školským direktoriátom krajín OECD a v pondelok "štafetu koordinátora" symbolicky prevzal na dva roky MŠ Ján Mikolaj. "Uvedomujeme si, že otázka násilia v školách je veľmi vážna. Chceli by sme do riešenia tohto problému viac zapojiť aj verejnoprávne médiá," konštatoval Mikolaj na stretnutí s Vibeke Thue, členkou riadiaceho výboru OECD.
Medzi hlavné aktivity projektu patrí najmä výskum v danej oblasti ale aj tvorba projektov a programov a samotné iniciovanie boja proti šikane na národnej, regionálnej a miestnej úrovni.
Podľa Pajtinku sa korene šikanovania majú hľadať práve v násilí v rodine a škola samotná má už menšiu šancu odstrániť tieto problémy. "Rodičom ostáva málo času na chvíle s deťmi a ich výchovu. Podľa prieskumu rodičia v priemere hovoria so svojimi deťmi menej ako 10 minút, aj to ide väčšinou o príkazy, zákazy," dodal Pajtinka.