BRATISLAVA 6. marca (SITA) - Vedecká obec spolu s odborníkmi zaoberajúcimi sa onkologickými ochoreniami dnes spoločne vyzvali vládu Slovenskej republiky na podporu výskumu rakoviny. Urobili tak na stretnutí v Ústave experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave, kde zároveň vyhlásili 7. marec za Deň výskumu rakoviny. Tento rok nad ním prevzal záštitu podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič.
Vedeckí pracovníci, ako aj odborníci z klinickej praxe sa zhodli na potrebných zmenách v legislatíve a teda vo financovaní výskumu, ktorý je podľa nich do značnej miery limitovaný viacerými faktormi. "Nevyhnutný je systémový prístup na národnej úrovni. Mali by sme využiť náš potenciál v prospech slovenskej populácie," povedal podpredseda SAV Ivan Záhradník, ktorý zároveň upozornil, že riešenie podpory výskumu by malo byť prioritou súčasnej vlády označujúcej sa za sociálno-demokratickú. K výzve na podporu aplikovaného onkologického výskumu sa pripojilo hneď viacero odborníkov. "Všetko je otázka získavania a alokácie zdrojov," reagoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Daniel Klačko. Zástupcovia z rezortu zdravotníctva vyjadrili ochotu zaoberať sa problematikou.
Deň výskumu rakoviny má upozorniť, že využitím nových poznatkov molekulovej onkológie je možné zlepšiť včasnú diagnostiku a liečbu nádorov. Ďalším z cieľov je poukázať na potreby súvisiace s liečbou pacientov. Úspešnejšia by bola, ak by sa cielene zavádzali nové molekulárne markery do včasnej diagnostiky a tiež by pomohlo, ak by sa voľba terapeutických postupov určovala aj na základe molekulárnych markerov zistených na nádorových bunkách. V ďalších bodoch ešte predseda Ústavu experimentálnej onkológie SAV Čestmír Altaner zdôraznil potrebu vzniku nádorovej banky, ktorej existencia a financovanie by boli riadne zakotvené v legislatíve. Altaner považuje za prioritu aj systematickú diagnostiku dedičných predispozícií na vznik rakoviny a to, aby sa umožnilo operatívne financovanie novovyvinutých diagnostických a liečebných metód zo zdravotného poistenia.
Rozvoju aplikovaného výskumu rakoviny by podľa neho pomohlo zvýšenie a zintenzívnenie účasti lekárov na aplikovanom výskume. Aj toto by malo byť podľa jeho predstavy legislatívne, finančne a prakticky zabezpečené. Odporúča aj vytvorenie kombinovaných tímov molekulárnych biológov a lekárov a legislatívne zakotvenie možnosti nadštandardných molekulárno-diagnostických vyšetrení v biomedicínskych akademických zariadeniach, ktoré by sa stali poskytovateľmi ústavnej zdravotnej starostlivosti. Na stretnutí zaznela aj žiadosť o vypracovanie systému hodnotenia výsledkov aplikovaného onkologického výskumu.