Tento rok prišlo na Ústavný súd už 462 podaní, koľko je celkovo nerozhodnutých vecí Macejková, nevedela spresniť.
"Zákon o interrupciách je citlivá vec. Sudca spravodajca to možno má pripravené na podanie do pléna, ale treba si uvedomiť, že s vecou sa musí oboznámiť deväť nových sudcov" uviedla Macejková. Niektoré časti zákona o interrupciách ako aj časti súvisiacej vyhlášky ministerstva zdravotníctva napadla pred šiestimi rokmi skupina poslancov z iniciatívy KDH. Podľa nich totiž zákon neposkytuje žiadnu ochranu plodu do 12. týždňa. Vyhláška navyše z genetických dôvodov umožňuje prerušiť tehotenstvo až do 24. týždňa.
V tejto súvislosti sudca spravodajca Lajos Mészáros na tlačovej besede uviedol, že návrh na rozhodnutie je pripravený a rozhodovať bude plénum. Nových deväť ústavných sudcov sa však musí s touto problematikou, ako aj s návrhom, podrobne oboznámiť. „Aj v iných krajinách ústavné súdy túto náročnú a citlivú záležitosť riešili päť až šesť rokov,“ povedal Mészáros. Uviedol, že ÚS k tejto téme usporiadal tri odborné semináre a dal vypracovať 14 odborných znaleckých posudkov, ktoré sa zaoberali právnou, zdravotníckou aj etickou rovinou interrupcií. Dodal, že návrh prihliada aj na judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva. „Za súčasných okolností, keď sa vymenila väčšina ústavných sudcov ale aj účastníkov konania zastupujú noví ľudia, uvažujeme o zorganizovaní ešte jedného seminára,“ povedal Mészáros.
Čaká aj zákon o preukazovaní pôvodu majetku
Na nález ÚS čaká aj zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Tu však došlo k zmene sudcu spravodajcu a vec pripadla Ladislavovi Oroszovi. „Vec je v pokročilom štádiu rozpracovania vrátane návrhu, ktorý si musím ja, aj ostatní sudcovia preštudovať. Uvidím či si ho osvojíme, alebo sa bude modifikovať,“ povedal Orosz a doložil, že v súčasnosti nevie povedať, či k záveru dospeje ÚS do konca tohto roka.
V súvislosti s riešením volebných sťažností predsedníčka ÚS Macejková uviedla, že ide o citlivé veci, na rozhodnutie ktorých čakajú nielen zainteresované strany, ale aj verejnosť. „Sudcovia spravodajcovia vedia, že ich treba riešiť prednostne, nechcem však teraz hovoriť dokedy potrvá, kým plénum o nich rozhodne,“ povedala Macejková.
ÚS sa musí urgentne zaoberať aj podaniami ústavných činiteľov, ktorým boli udelené pokuty za nepodanie majetkových priznaní. Tam je totiž viazaný zákonom stanovenou 60-dňovou lehotou.
"Mojou prioritou sú najstaršie veci a podania, viažuce sa k minuloročným komunálnym voľbám," povedala Macejková. Len na decembrové komunálne voľby dostal súd 125 sťažností. Už na aprílovom zasadnutí pléna chce Macejková predložiť približne 15 z týchto sťažností. O volebných sťažnostiach totiž musí rozhodnúť plénum Ústavného súdu.
Ústavný súd doteraz nemá takzvanú elektronickú podateľňu, ktorá by podania sudcom rozdeľovala náhodne bez možnosti ovplyvňovania. "Súčasný spôsob rozdelenia vecí medzi sudcov sa mi zdá dobrý, je to náhodný výber" povedala Macejková. Podľa nej sa jednotlivé podania sudcom rozdeľujú priamo na pléne súdu, sudcovia si náhodne vyberajú z došlých podaní, rozdelených do niekoľkých skupín.
Bude riešiť technicko-organizačné záležitosti
Macejková sa zatiaľ nebude podieľať na rozhodovacej činnosti, no ako predsedníčka bude viesť zasadania pléna. „Vyriešiť treba mnoho technicko-organizačných záležitostí, ako aj ekonomické zabezpečenie činnosti ÚS, takže sa budem venovať týmto veciam nasledujúci polrok až rok,“ povedala dnes na tlačovej besede Macejková.
Ako dodala, rozpočet ÚS na tento rok je znížený o 17 miliónov korún, v dôsledku čoho nie sú finančne kryté paušálne náhrady ústavných sudcov, na ktoré majú nárok. Treba na to päť miliónov korún. Ďalšie milióny chce žiadať od ministerstva financií na rekonštrukciu bytovky pre sudcov, ale aj interiérové vybavenie kancelárií. Uviedla, že celková čiastka, ktorú bude žiadať, sa upresňuje a vyčíslená bude na základe odborných podkladov v najbližších dňoch.
Podľa Macejkovej otázku bývania ústavných sudcov treba riešiť urýchlene. „Na bytovke, v ktorej bývajú sudcovia, zateká strecha, okná sú staré približne 50 rokov, netesnia, a s tým sú spojené vysoké náklady na energie. Fasáda budovy je ošarpaná. Dokončiť treba aj rekonštrukciu ÚS. Opraviť treba strechu na jednom z objektov a rekonštruovať fasádu,“ povedala Macejková. Nepáči sa jej ani vybavenie kancelárií a ďalších interiérov ÚS. „Interiérové vybavenie na ÚS je staré, ide o zaradenie ešte z delimitácie po federálnom ústavnom súde,“ poznamenala s tým, že ho chce vymeniť.
Ústavný súd mal od druhej polovice januára mesiac len štyroch z trinástich sudcov a jeho činnosť bola prakticky paralyzovaná. V nekompletnom zložení bol však súd už od mája 2004. Prezident vymenoval chýbajúcich deviatich sudcov 16. februára. Práve pre dlhodobo nekompletné zloženie súd nerozhodol v kontroverzných veciach, medzi ktoré patrí aj zákon o preukazovaní pôvodu majetku.
Zákon o Ústavom súde je podľa jeho predsedníčky nevyhovujúci
Macejková považuje súčasný zákon o Ústavnom súde za nevyhovujúci. Už na budúci týždeň plánuje v pléne navrhnúť vytvorenie legislatívnej komisie zo sudcov, ktorí budú pracovať minimálne na novele tohto statusového zákona.
"Je tam množstvo problémov, nebudem hovoriť konkrétne, pretože momentálne by som zbytočne zavádzala. V každom prípade, keď pripravíme návrh, a budem klásť dôraz, aby to bolo pomerne rýchlo, tak o tom budeme odbornú aj laickú verejnosť informovať," uviedla Macejková na dnešnej prvej oficiálnej tlačovej besede na Ústavnom súde v Košiciach. K snahám novelizovať Ústavu SR, respektíve pripraviť úplne nový základný zákon štátu, sa zatiaľ nechcela vyjadriť.
Macejková pripomenula, že plénum minulý týždeň zriadilo štyri nové trojčlenné senáty a ÚS začína pracovať v riadnom režime. Ona sama sa zatiaľ do rozhodovacej činnosti, ako sudkyňa spravodajkyňa, zapájať nebude. "Ako predsedníčke ÚS mi prináleží zvolávať a viesť plénum. Čo sa týka rozhodovacej činnosti, momentálne som v Košiciach mesiac a je tu dosť organizačných vecí, ktoré treba vybaviť, preto možno pol roka, možno rok sa nezačlením do senátu. Je toho naraz veľa a nechcem, aby to bolo na úkor kvality rozhodovacej činnosti," zdôvodnila svoj postoj.
Ústavní sudcovia majú v súčasnosti k dispozícii 15 interných poradcov. Môžu však mať aj externých vrátane bývalých ústavných sudcov. Macejková chce napríklad osloviť ako poradcu bývalého podpredsedu súdu Eduarda Bárányho.
Na ÚS doručili od začiatku roka 462 nových podaní. Aký je ich celkový počet, ani prehľad o nevybavených veciach zatiaľ vedenie súdu nemá k dispozícii. Najbližšie rozdeľovanie doručených vecí má plénum v pláne na budúci týždeň. Predsedníčka súdu aj ostatní sudcovia si uvedomujú naliehavosť niektorých konaní, medzi nimi aj volebných sťažností. Macejková sa však nechcela viazať sľubom k žiadnym termínom. Dúfa ale, že budú rozhodnuté vo veľmi krátkom čase.
aktualizované 14:43Autor: zh

Beata
Balogová
