V rokoch 2007-2013 je na tento program vyčlenených približne 1,3 miliardy eur, ktoré chce ako riadiaci orgán prideľovať ministerstvo výstavby. Podľa županov tak ide minister Marian Janušek proti dohodám, ktoré majú s premiérom Robertom Ficom.
Princíp partnerstva dohodnutý s predsedom vlády by mal byť akceptovaný aj ministerstvom výstavby, píše sa vo vyhlásení županov. Podľa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu chcú kraje rozhodovať iba o peniazoch určených na regionálny rozvoj, ktoré tvoria iba 13 percent z 10,5 miliardy eur určených v nasledujúcich siedmich rokoch pre Slovensko.
Regionálny operačný program je základný dokument pre čerpanie finančných prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Jeho hlavným cieľom je zvýšenie dostupnosti a kvality verejnej infraštruktúry miest a obcí. Financovať sa cezeň dá napríklad výstavba školských, sociálnych, turistických a zdravotných zariadení alebo ciest.
"O prostriedkoch na opravu každej cesty alebo výstavbu telocviční predsa nebude rozhodovať ministerský úradník," povedal Belica, ktorý nepriamo naznačil súkromný záujem ministra Janušeka (nominant SNS) a jeho spolupracovníkov na prideľovanie peňazí. "Je nám ľúto, že sme niekomu šliapli na otlak a že mu to nevychádza," dodal.
Župani odmietli argumenty, podľa ktorých nie sú na spravovanie európskych peňazí kraje pripravené. "Samosprávy spravujú prostriedky v miliardách korún a podmienky sú podobné ako pri eurofondoch," povedal trnavský župan Tibor Mikuš. Kraje si navyše vyskúšali správu európskych peňazí už aj v minulom programovom období, keď rozhodovali o časti prostriedkov z programu Základná infraštruktúra.
Predsedovia krajov sa dotkli aj možnosti zmeny členenia Slovenska, ktoré navrhol predseda vládnej SNS Ján Slota. Zmenu počtu krajov zo súčasných ôsmich na tri považujú v súčasnej dobe za nevhodnú. Zmena usporiadania štátu by podľa nich mala prejsť najskôr širokou verejnou diskusiou.
rez pto fab