VYSOKÉ TATRY 7. marca (SITA) – Členovia Združenia miest a obcí Slovenska nie sú spokojní s tým ako vláda pristupuje k riešeniu následkov povodní a k protipovodňovým opatreniam. Samospráva požaduje od vlády, aby štát pravidelnejšie rozhodoval o nárokoch obcí, ktoré vyplývajú zo záchranárskych prác. „Aby to nebolo raz do roka, ale keď je povodeň, možno do mesiaca maximálne do dvoch, aby štát rozhodol o úhrade záchranárskych prác,“ uviedol po rokovaní Rady ZMOS-u na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách predseda Michal Sýkora. Na samosprávu prešli podľa Sýkoru v posledných rokoch mnohé kompetencie, ale bez adekvátnych prostriedkov. K takýmto oblastiam patria aj protipovodňové opatrenia. Na protipovodňové opatrenia je podľa Sýkoru v rámci Slovenska potrebných približne 20 mld. Sk. Povodne za posledných deväť rokov spôsobili škody za 17 mld. Sk.
Protipovodňové opatrenia nie sú jedinou kompetenciou, kde nie je úplne doriešené financovanie. Nedoriešeným problémom ostáva aj financovanie neštátnych základných umeleckých škôl a školských zariadení. Problematickou kompetenciou je aj činnosť stavebných úradov a matriky. „Je snaha zredukovať vyše 960 matričných sídel na nejakých 200, to spôsobí podľa nás problémy,“ uviedol Sýkora. ZMOS navrhuje ponechať počet matričných sídel tak, ako sú teraz uvedené v zákone. „Keď majú menej úkonov, tak radšej znížiť financovanie zo strany štátu, aby občania mali zabezpečenú matriku čo najbližšie k miestu bydliska,“ doplnil Sýkora.
Rada ZMOS-u sa dnes zaoberala aj prípravou nadchádzajúceho snemu ZMOS-u, ktorý sa uskutoční 25. a 26. apríla v Bratislave. Dnešné rokovanie Rady bolo prvé po komunálnych voľbách a zároveň posledné pred snemom. Súčasný predseda ZMOS-u Michal Sýkora sa bude na sneme opäť uchádzať o svoju funkciu. Okrem neho má o predsednícku stoličku záujem aj primátor Zvolena Miroslav Kusein a primátor Tisovca Peter Mináč. Členom ZMOS-u je v súčasnosti vyše 2 750 miest a obcí. Zo 138 miest je členom ZMOS-u 129 miest.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.