SME

Zmluva o prevádzke Gabčíkova by mala byť neplatná

Úrad pre verejné obstarávanie by mal podľa generálnej prokuratúry navrhnúť súdu, aby zrušil platnosť zmluvy o prevádzke vodnej elektrárne.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

Bratislava 8. marca (ČTK) - Spoločnosti Slovenské elektrárne (SE) hrozí, že nebude môcť prevádzkovať štátnu vodnú elektráreň v Gabčíkove. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) by mal totiž podľa generálnej prokuratúry navrhnúť súdu, aby zrušil platnosť zmluvy o prevádzke vodnej elektrárne, informovala dnes prokuratúra. Podľa nej sa mal prevádzkovateľ Gabčíkova vybrať súťažou. Úrad sa má definitívne rozhodnúť v piatok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmluvu o prevádzke Gabčíkova presadila minulá vláda Mikuláša Dzurindu pri predaji väčšinového balíku SE talianskej spoločnosti Enel. Súčasný premiér Robert Fico ju vlani spochybnil a poukázal na jej údajnú nevýhodnosť pre štát. Vo februári sa však dohodol so šéfom Enelu, že sa obe strany pokúsia spor urovnať. O výstavbu vodného diela na Dunaji, ktoré patrí štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba, Slovensko tiež vedie dlhoročný spor s Maďarskom.

SkryťVypnúť reklamu

ÚVO podľa prokuratúry nepostupoval správne, keď sa pri posudzovaní zmluvy neriadil podľa zákona o verejnom obstarávaní. Úrad totiž chybne posúdil zmluvu ako koncesiu na služby. Podľa prokuratúry sa však zákon o obstarávaní na zmluvu vzťahuje. Prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý dnes novinárom povedal, že pri prenájme vodného diela tak nemali byť vylúčené iné spoločnosti. "Mala byť vyhlásená súťaž," povedal Tichý.

Prokuratúra upozornila ÚVO na chybu pri posudzovaní zmluvy na základe podnetu z ministerstva životného prostredia. "Zástupcovia ÚVO sa v plnej miere stotožnili s názorom a stanoviskom generálnej prokuratúry," uviedla hovorkyňa úradu Helena Fialová. Definitívne však úrad podľa nej rozhodne až v piatok po návrate šéfa ÚVO Bélu Angyala z dovolenky.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad sa má podľa prokuratúry obrátiť na súd do soboty, kedy uplynie rok od podpísania zmluvy.

V prípade zmeny podmienok prenájmu elektrární Enelu podľa niektorých odborníkov nemožno vylúčiť, že firma si bude od štátu nárokovať náhradu až 50 miliárd korún. Enel má totiž podľa zmlúv podpísaných s Dzurindovou vládou za zmenu podmienok prenájmu nárok na odškodné. Enel považuje zmluvu o prenájme Gabčíkova za platnú. Podľa Tichého by však Slovensku sankcie hroziť nemali. "Keďže by šlo o zmluvu neplatnú, aj náhrada škody by nebola na mieste," povedal Tichý.

SR chce do sporu o Gabčíkovo-Nagymaros zapojiť Brusel

Slovensko a Maďarsko v stredu rokovali o naplnení haagskeho rozsudku, opäť sa nikam neposunuli

Slovensko trvá na tom, aby sa do riešenia sporu o Sústavu vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros zapojila tretia strana - experti Európskej únie. Uviedol to po rokovaní Slovenska a Maďarska v Bratislave vedúci slovenskej delegácie Dominik Kocinger. "Možno konštatovať, že ani výsledky rokovaní odborných pracovných skupín nepriniesli po desiatich rokoch od rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu želateľný výsledok," konštatuje zápisnica z rokovania, ktoré sa skončilo v stredu neskoro večer. Slovensko preto žiada, aby sa na posudzovaní alternatív naplnenia rozsudku zúčastnili experti, určení Komisiou Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

SR a Maďarsko sa dohodli, že do dvoch týždňov zriadia pracovnú skupinu, ktorá do konca apríla vypracuje "návrh strategického posudzovania vplyvov." Slovenská časť pracovnej skupiny do konca marca odovzdá maďarskej svoj návrh. Pripraví tiež metodiku spoločného monitorovania prírodného prostredia v úseku Dunaja medzi Bratislavou a Budapešťou, ktorý bude v prípade súhlasu oboch strán slúžiť ako podklad pre strategické posudzovanie vplyvov. Potom budú obe strany pokračovať "v skúmaní návrhu dohody, predloženej slovenskou stranou 19. decembra 2006 a s tým súvisiace stanovisko maďarskej strany."

SR a Maďarsko sa dostali do sporu, keď Maďarsko odstúpilo od stavby sústavy vodných diel na Dunaji. Medzinárodný súd v Haagu rozhodol, že Maďarsko nemalo právo zastaviť práce. Československo mohlo začať v roku 1991 s dočasným riešením, nemalo však právo ho o rok neskôr uviesť do prevádzky. Tribunál tiež rozhodol, že oznámenie Maďarska z mája 1992 o ukončení zmluvy o výstavbe sústavy vodných diel z roku 1977 nemalo právny účinok na jej ukončenie. Zároveň vyzval obe strany, aby v dobrej vôli rokovali a dohodli sa, inak musia rešpektovať prevádzkový poriadok v súlade so zmluvou z roku 1977.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania Slovenska a Maďarska o naplnení rozsudku sa začali po dvaapolročnej prestávke na jar 2004. V roku 2005 pokračovali rokovania na úrovni vládnych delegácií v rámci pracovných skupín pre právne otázky, pre otázky vodného hospodárstva, ekológie, plavby a energetiky a pre ekonomické otázky. Expertné skupiny ukončili prácu 5. októbra 2006. Vláda SR 6. decembra 2006 schválila princípy rokovaní o konečnej dohode.

Medzi Bratislavou a Budapešťou pretrvávajú rozdielne názory na technické riešenie naplnenia haagskeho rozsudku. Kým SR by uprednostnila postavenie dolného stupňa, Maďarsko navrhuje spevnenie dna kamennými košmi, čo je pre SR neprijateľné. Postavenie Nagymarosu vylúčila maďarská vláda v uznesení z minulého roka. MR ale akceptuje postavenie stupňa v Čunove, čo bol predtým neuralgický bod rokovaní. EÚ chce spriechodniť celý Dunaj pre veľké lode.

SkryťVypnúť reklamu

Aktualizované 14:50

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 23 186
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 357
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 305
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 894
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


Oh my Hockey
Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu