Košice 8. marca (ČTK) - Slovák Michal Bosák odišiel do Ameriky v roku 1886 ešte ako 16-ročný. Hoci odchádzal bez peňazí, v novej krajine sa dokázal vypracovať na vplyvného a bohatého bankára. Jeho podpis sa nakoniec ocitol hneď na niekoľkých dolárových bankovkách. Práve tento rok uplynie od tohto podpisu 100 rokov.
Bosák pochádzal z obce Okrúhle na severovýchode Slovenska. Jeho rodina bola chudobná, pre pracovné povinnosti Bosák chodil do školy len v zime. Napriek tomu v Amerike vynikol vďaka svojmu obchodníckemu talentu. V novej krajine začal s triedením uhlia, neskôr bol baníkom, rozvážal pivo, časom si otvoril vlastnú krčmičku.
Malý podnik postupne rástol, o niekoľko rokov si Bosák otvoril dokonca banku. Vďaka skúsenostiam sa presadil aj v orgánoch First National Bank v meste Olyphant. Keďže banka dostala právo vydať bankovky práve v čase, keď bol Bosák jej prezidentom, jeho podpis sa 25. júna 1907 dostal na päť, desať a 20 dolárové bankovky.
"Originál desaťdolárovej bankovky je dnes uložený v Národnej banke Slovenska, osobne ho tam odovzdal vnuk Barry F. Bosak," povedal ČTK Martin Bosák, vzdialený príbuzný Michala Bosáka. Martin Bosák je prezidentom Spoločnosti Michala Bosáka, ktorá napríklad organizuje "podnikateľskú" súťaž pre žiakov stredných škôl.
"Tento rok sme spustili už šiesty ročník súťaže, očakávam, že sa do nej zapojí vyše 60 škôl," uviedol Bosák. Študenti pripravia vlastné podnikateľské projekty, ktoré vyhodnotí odborná porota. Víťaz získa týždňový študijný pobyt v USA, ďalší traja navštívia Moskvu.
Michal Bosák zomrel v roku 1937, veľkú časť jeho bohatstva však pohltila hlboká hospodárska kríza v Spojených štátoch, ktorá vypukla na konci 20. rokov minulého storočia. Je pochovaný v Spojených štátoch, v roku 1976 ho zaradili medzi 14 najvplyvnejších Slovákov v amerických dejinách.
Bosák počas svojej kariéry nezabudol na Slovensko. V roku 1920 založil v Bratislave Americko-slovenskú banku so sieťou pobočiek po celom Slovensku. V rodnej obci dal na mieste krčmy postaviť školu.
Igor Holéczy prl pto