Bratislava 8. marca (ČTK) - Slovensko by mohlo stiahnuť žalobu na Európsku komisiu, pokiaľ by sa mu podarilo dohodnúť na zvýšení emisných kvót na oxid uhličitý minimálne na úroveň 35 miliónov ton ročne. ČTK to dnes povedal minister životného prostredia Jaroslav Izák. Bratislava zažalovala EK začiatkom februára pre zníženie limitu emisií o štvrtinu na 30,9 milióna ton.
"V prípade, že by komisia upravila Národný alokačný plán pre roky 2008 až 2012 na ten náš navrhovaný kompromis, to je minimálne zhruba tých 35 miliónov ton ročne, tak možno by vláda prehodnotila stanovisko a stiahla žalobu," povedal Izák. Dodal, že o ukončení sporu dohodou sa v súčasnosti rokuje.
Komisia emisnými povoleniami bojuje proti globálnemu otepľovaniu. Podniky, ktoré chcú vypustiť viac skleníkových plynov, ako je limit, si môžu dokúpiť povolenia na európskom trhu. Práve dnes by mali o emisiách hovoriť premiéri štátov EÚ na summite v Bruseli. Slovensko zastupuje predseda vlády Robert Fico.
Vláda v kritike po znížení kvót z požadovaných 41,3 milióna ton skleníkových plynov ročne na 30,9 milióna ton argumentovala, že to môže ohroziť ekonomický rast Slovenska a zvýšiť nezamestnanosť. Miernejšia redukcia na 35 miliónov ton by podľa ministra nemala až tak negatívny vplyv. "Vychádza to tak, že by to nebolo pre Slovensko až tak možno ohrozujúce," uviedol.
Kabinet v historicky prvej žalobe Slovenska proti EK namietla, že komisia určila spôsob výpočtu kvót, hoci táto právomoc údajne spadá členským štátom. Spôsob výpočtu navyše komisia podľa slovenského stanoviska nekonzultovala s Bratislavou. Ďalej vraj nezohľadnila, že Slovensko potrebuje po odstavení blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach vyrábať energiu zo zdrojov, ktoré si vyžadujú viac emisií. EK naviac svoje rozhodnutie nedostatočne podložila, tvrdila Bratislava.
Okrem vlády žalobu na Európsku komisiu podala aj oceliareň U.S. Steel Košice, ktorá je najväčším producentom CO2 v krajine. Podľa podniku rozhodnutie komisie vyvolalo zneistenie v priemyselných kruhoch, keďže investície v odvetví sa plánujú až s 20-ročným predstihom.