Bratislava 8. marca (ČTK) - Ficova ľavicová strana Smer-SD sa prihlásila k tomu sviatku a pripravila niekoľko mítingov so ženami v kultúrnych domoch. Dnešný nápor v kvetinárstvach svedčil o tom, že niektorí slovenskí muži na skoršie tradície tiež nezabudli.
"Má to hlbokú tradíciu a my sa k tejto tradícii chceme vrátiť a robíme tak od samého začiatku existencie strany, ktorú vediem, a preto budeme v tom určite pokračovať aj ďalej," povedal novinárom Fico po stredajšom zasadnutí vlády.
Deň žien sa oslavoval na Slovensku masovo najmä za komunistického režimu, aj keď tradícia tohto sviatkov siaha na začiatok 20. storočia a spája sa s bojom žien za zrovnoprávnenie.
Ficova strana zorganizovala pri príležitosti sviatku niekoľkých stretnutí, na ktorých ženy zabával spevák Robo Kazík. Priamo premiér na pódiu napríklad skladal záclony či vešal bielizeň. Stretnutie so ženami dnes napríklad chystá v bratislavskom hoteli aj ďalšia vládna strana ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Na míting by mal dokonca prísť aj kontroverzný bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa.
Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča záleží na mužoch, ako si uctia dámy v tento deň. "Uctiť si dámy máme každý deň, a nielen raz do roka," povedal dnes.
Na ženy v armáde si dnes spomenul aj minister obrany František Kašický, ktorého do vlády nominoval Smer. Spolu so štátnym tajomníkom Jaroslavom Baškom či náčelníkom generálneho štábu Ľubomírom Bulíkom rozdali desiatky karafiátov, informovalo tlačové oddelenie ministerstva obrany.
Podľa sociologičky Zory Bútorovej z Inštitútu pre verejné otázky je však takýto spôsob osláv návratom k starým komunistickým rituálom, pričom chýbajú konkrétne návrhy na zlepšenie postavenia žien. Pripomenula, že vo svete má tento sviatok oprávnenie, lebo pripomína, že existuje v spoločnosti ešte veľa nerovností medzi mužmi a ženami.
"Zdá sa mi, že spôsobom, ako k tomu pristupuje terajšia vláda, pripomína (... )skôr ten starý oslavný tón, ktorý má v sebe strašne veľa falošného," povedala. Podľa nej tento prístup upevňuje rodové stereotypy. Dodala, že na druhej strane sa táto vláda len veľmi formálne vyjadrila k problematike rovnosti príležitostí.
Kvetinárstva na Slovensku v tento deň zaznamenali zvýšený záujem o ich služby. Vedúci internetového donáškového kvetinárstva www.kvety.sk Stanislav Soják odhadol, že tržby im dnes porástli asi o dvesto percent. "Tento rok nás celom milo prekvapil, lebo tento obrat bol pomerne vyšší, ako sme čakali," povedal.
Muži najčastejšie obdarúvajú kvetmi svoje manželky, priateľky, mamy či sestry, ale niektorí nezabudnú ani na kolegyne v zamestnaní. Napríklad zhruba 50 zamestnankýň jednej súkromnej levickej firmy dnes ráno čakalo prekvapenie od šéfa, každá dostala od neho ružu.
MDŽ je spomienkou na štrajk newyorských robotníčok, ktoré v marci 1908 bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. V roku 1975 uznala Medzinárodný deň žien aj Organizácia spojených národov.
V minulosti sa MDŽ na Slovensku spájalo s komunistickým režimom. Po novembrovej revolúcii v roku 1989 sa tento sviatok začal z povedomia ľudí vytrácať. Neskôr ho začali vytláčať nové sviatky, ktoré prišli "zo západu" - Deň matiek a Svätý Valentín - sviatok všetkých zaľúbených.
Marta Fabianová pto boa