Bratislava 9. marca (ČTK) - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) navrhne súdu, aby zrušil platnosť zmluvy o prevádzke vodnej elektrárne v Gabčíkove. ČTK to dnes povedala hovorkyňa ÚVO Helena Fialová. O prevádzku elektrárne tak môžu prísť Slovenské elektrárne (SE), ktoré dostali vodné dielo do prenájmu pri predaji väčšinového podielu SE talianskej spoločnosti Enel.
Úrad rešpektoval pripomienky generálnej prokuratúry, podľa ktorej sa mal prevádzkovateľ Gabčíkova vybrať súťažou. Elektrárne tento krok bližšie nekomentovali.
Prokuratúra ešte vo štvrtok informovala, že úrad pochybil pri posúdení zmluvy. Fialová vtedy uviedla, že zástupcovia ÚVO súhlasili s tvrdením prokuratúry. Dnes však hovorkyňa po návrate šéfa úradu Bélu Angyala ČTK povedala, že ÚVO podľa Angyala postupoval pri posudzovaní zmluvy správne. Úrad napriek tomu rešpektuje tvrdenie prokuratúry a zmluvu dá na súd, povedala Fialová.
Zmluvu o prevádzke Gabčíkova presadila minulá vláda Mikuláša Dzurindu pri predaji väčšinového balíku SE talianskej spoločnosti Enel. Súčasný premiér Robert Fico ju vlani spochybnil a poukázal na jej údajnú nevýhodnosť pre štát.
"My sme tento krok očakávali; pre nás sa ale na veci nič nemení," reagoval pre ČTK hovorca SE Juraj Kopřiva na rozhodnutie ÚVO. Dodal, že stále platí dohoda šéfa talianskej spoločnosti Enel Fulvia Contiho a premiéra. Na konci februára sa Fico dohodol so šéfom Enelu, že obe strany sa pokúsia spor urovnať prostredníctvom spoločnej pracovnej skupiny.
Vláda podľa jej hovorkyne Silvie Glendovej rozhodnutie prokuratúry ani úradu nebude komentovať. "Rozhodnutie berieme na vedomie a rešpektujeme. Vláda nebude zasahovať do činnosti generálnej prokuratúry ani do činnosti Úradu pre verejné obstarávanie," povedala ČTK Glendová.
Podľa niektorých odborníkov nemožno vylúčiť, že v prípade zrušenia zmluvy o prevádzke vodného diela by muselo Slovensko zaplatiť Enelu sankcie až do výšky 50 miliárd korún.
Slovensko má okrem toho v súvislosti Gabčíkovom dlhoročný spor s Maďarskom, ktorý sa neuzavrel ani po verdikte Medzinárodného súdneho dvora v Haagu v roku 1997. Podľa rozhodnutia súdu Maďarsko nemalo svojvoľne ukončiť výstavbu druhého stupňa spoločnej vodnej elektrárne Gabčíkovo-Nagymaros na slovensko-maďarskom pomedzí. Slovensko zas podľa súdu nemalo samostatne vybudovať časť vodného diela na svojom území.
kbp pto fab
aktualizované 12:50