BRATISLAVA 9. marca (SITA) - Elektronickou kontrolou výkonnosti sudcov sa zistilo 20 tisíc prípadov, ktoré sú na súdoch dlhšie ako päť rokov. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Michal Jurči.
"V rezorte sa pracuje na tom, aby sme vedeli, prečo bol napríklad daný prípad odročený. Takto sa budú dať zistiť dôvody prieťahov v konkrétnom konaní," uviedol Jurči. MS v novom roku spustilo do skúšobnej prevádzky elektronický systém kontroly starých neuzavretých súdnych prípadov. Táto evidencia poskytuje prehľad o výkonnosti jednotlivých sudcov i súdov. V systéme sa štatisticky evidujú prípady staré jeden a pol až šesť rokov.
Elektronická kontrola umožňuje zistiť posledný meritórny úkon sudcu v konkrétnom spise, prípade. Predsedovia súdov prijali opatrenia, pomocou ktorých sa snažia zamerať na staršie prípady. "Ide to však pomaly. Prvé zlepšenie sa očakáva po príchode nových sudcov," informoval hovorca MS. Rezort spravodlivosti proti súdnym prieťahom chce použiť aj legislatívnu cestu. Podľa Jurčiho zrýchlenie procesu prinesie novela Občianskeho súdneho poriadku a ďalšie novely zákonov. Ministerstvo spravodlivosti nechce zverejňovať, ktorí sudcovia sú zodpovední za prieťahy v konkrétnych súdnych prípadoch. "MS rešpektuje Milánsky protokol OSN a nebude takéto prípady zverejňovať. Dôležitý je výsledok a po právoplatnom potrestaní sa prípad zverejní," uviedol Jurči.
S elektronickou formou spisov sa čaká len na políciu
S plnohodnotným zavedením elektronickej formy súdnych spisov, ktorú začiatkom roka avizoval minister spravodlivosti Štefan Harabin, sa čaká len na políciu. Práve tá by mala zakladať spisy o trestných veciach v elektronickej forme. Na riešenie projektu je vytvorená medzirezortná komisia, v ktorej sú zástupcovia Generálnej prokuratúry SR, Ministerstva spravodlivosti (MS) SR a Ministerstva vnútra (MV) SR. Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Marty Bujňákovej v prvom polroku 2007 bude MV pracovať na zosúladení všetkých informačných technológií a tiež na zabezpečení ochrany dát, ktoré sa nevyhnutne musí pri elektronizácii rešpektovať.
"Policajný zbor má spracovaný projekt manažment vyšetrovacích spisov, ktorý je možné využiť v súvislosti s celoplošnou aplikáciou elektronizácie trestného procesu. Do konca prvého polroka je však pre MS prioritou splnenie požiadaviek schengenského dohovoru a všetky kapacity musia byť sústredené na splnenie tejto úlohy," pre agentúru SITA uviedla v súvislosti so zavedením elektronickej formy spisov Marta Bujňáková.
V elektronickej podobe by sa mali spisy lepšie archivovať a zrýchliť by sa mala aj práca s jednotlivými prípadmi. "MS SR je spoločne s prokuratúrou pripravené, no bez polície to nie je možné spustiť," informoval hovorca MS Michal Jurči. Dodal, že vďaka tejto forme sa zrýchli aj prípadná komunikácia medzi prvostupňovým a odvolacím súdom. "Rovnako odpadne fotenie spisov," uviedol Jurči.