SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

V Novákoch našli štvrtú obeť

V nováckom areáli našli telesné pozostatky štvrtej obete minulotýždňovej tragédie. Podľa rezortu obrany ide o muža. Štyri osoby sú stále nezvestné.

(Zdroj: SME - Ján Krošlák)

V areáli Vojenského opravárenského podniku v Novákoch dnes našli štvrtú obeť výbuchu z 2. marca. ČTK o tom informoval hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. Podľa neho išlo o muža. Ďalšie tri ženy a jeden muž sú podľa úradov viac ako týždeň po explózii naďalej oficiálne vedení ako nezvestní.

"Našlo sa celé telo v blízkosti epicentra výbuchu," povedal Gemela. Nepotvrdil, či nájdeného muža už identifikovali. Ďalšie podrobnosti ministerstvo podľa neho poskytne neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

V podniku vybuchla minulý piatok hala na likvidáciu munície. Išlo o najväčšiu priemyselnú tragédiu v novodobých dejinách Slovenska. Doposiaľ našli v troskách podniku dve mŕtve ženy a jedného muža. Okrem niekoľkých mŕtvych explózia zranila viac ako 30 ľudí. Tlaková vlna porozbíjala okná v okruhu cez desať kilometrov.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Vyšetrovateľom chýba dokumentácia

Týždeň po explózii zatiaľ nemajú vyšetrovatelia prístup ku všetkým potrebným dokumentom. Časť z nich sa nachádza v priestoroch, ktoré pyrotechnici ešte nestihli vyčistiť od zvyšnej munície. Urýchlená vyčistenie zvyšných budov je potrebné aj pre skoré obnovenie výroby, povedal dnes minister obrany František Kašický.

"Vyšetrovatelia si musia prejsť všetky zmluvy, aby zistili, čia je munícia, ktorá bola v podniku uskladnená," povedal minister. Iba potom budú môcť určiť, v akých množstvách, a kde sa munícia pred výbuchom nachádzala. V Novákoch sa podľa Kašického likvidovalo tiež staré strelivo zahraničných klientov a časť zákaziek mal podnik aj od firiem mimo armády. Vyšetrovatelia pravdepodobne skúmajú možnosť, že podnik prenajímal sklady cudzím firmám a pre nedostatok priestoru uskladňoval muníciu v zničenej hale.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dlho budú pyrotechnici priestory čistiť, nie je zatiaľ známe. Prioritou je pre nich epicentrum výbuchu, kde by mohli byť pozostatky štyroch nezvestných pracovníkov a preverenie budov, v ktorých by sa mohla v krátkom čase rozbehnúť prevádzka. VOP zamestnáva takmer 400 ľudí, z ktorých je veľká časť na nútenej dovolenke. "Keď budovy posúdia statici, rozhodneme, čo by sa tam dalo v krátkej dobe spustiť a obnoviť," povedal Kašický.

Polícia pracuje na pyrotechnických posudkoch

Polícia stále pokračuje vo vyšetrovaní výbuchu delaboračnej haly. Zatiaľ nenašla skutočnosti, ktoré by boli pre prípad zlomové.

Na vyšetrovaní podľa prezidenta Policajného zboru Jána Packu pracuje deväť policajných vyšetrovateľov a približne 20 ľudí zo strany armády.

Skryť Vypnúť reklamu

"Teraz nás čaká drobná práca, musíme vypočuť všetkých ľudí, aj tých, čo im výbuch rozbil okná, aj ľudí, ktorí pracovali v prevádzke," povedal na dnešnej tlačovej konferencii. Známa je sila výbuchu, polícia začala pracovať na pyrotechnických posudkoch.

Psychológovia sú vyťažení

Psychológovia v Novákoch pôsobia v Dome služieb na ulici Andreja Hlinku 456 v priestore autoškoly na 1. poschodí a zároveň je im možné zatelefonovať na bezplatné číslo 0800/ 100 155. Tím pracuje od rána do neskorých večerných hodín, na telefonickú linku je možné volať nonstop.

Na tím sa v prvom rade obrátili príbuzní stále nezvestných zamestnancov Vojenského opravárenského podniku. Ich pomoc ale vyhľadali aj niektorí zamestnanci podniku, ktorí boli svedkami piatkovej detonácie. O pomoc a radu tiež žiadali obyvatelia Novák a okolia, ktorí po týchto udalostiach majú strach. Na telefonickej linke odborníci pomáhali ľuďom, ktorých problémy nesúviseli s tragédiou v Novákoch. Psychológovia navštívili aj miestne školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dlho bude tento tím pôsobiť v Novákoch by sa malo rozhodnúť pravdepodobne v nedeľu. Už teraz sa ale pracuje na vytvorení tímu zloženého zo psychológov a psychoterapeutov z regiónu, ktorí by túto službu mali prevziať.

Zriadili aj centrum pomoci postihnutým

Ministerstvo obrany SR zriadilo v priestoroch Mestského úradu v Novákoch centrum pomoci pre príbuzných obetí a zranených pracovníkov pri výbuchu munície v delaboračnej hale vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky.

Predpoludním navštívil centrum minister obrany SR František Kašický. Cieľom centra podľa neho je, aby rodinní príslušníci a postihnutí pracovníci mohli na jednom mieste vybaviť potrebné sociálne a právne náležitosti súvisiace s odškodnením, vyhlásením nezvestných za mŕtvych a podobne. Každý prípad je iný a preto k postihnutým ľuďom je potrebné pristupovať individuálne, uviedol minister.

Preto sú k dispozícii zástupcovia všetkých potrebných inštitúcií, ako je Sociálna poisťovňa, úrad práce, VOP odborovej organizácie a pomáha aj právnička z Úradu Ministerstva obrany SR. Centrum bude pracovať dovtedy, kým nebudú vybavení všetci postihnutí pracovníci a rodinní príslušníci všetkých obetí. Odborníci budú k dispozícii každý pracovný deň od ôsmej do 16. hodiny a v sobotu od 08.00 12.00 h.

Skryť Vypnúť reklamu

V rieke Trebianka sa mimoriadne zhoršila kvalita vody

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) overuje predbežné výsledky rozborov vzoriek vody po výbuchu v Novákoch.

Na overenie týchto predbežných výsledkov sa dnes v Novákoch zišla pracovná skupina, v ktorej sú popri inšpektoroch SIŽP aj zástupcovia Obvodného úradu životného prostredia v Prievidzi, Vojenského opravárenského podniku a Vojenského útvaru v Novákoch. V rámci monitorovania stavu životného prostredia na tomto území začali inšpektori SIŽP v súčinnosti s pracovníkmi Slovenského vodohospodárskeho podniku, mobilného laboratória Slovenskej agentúry životného prostredia a súkromného laboratória Technol druhú etapu odberu vzoriek. Jej cieľom je overiť doterajšie predbežné zistenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia umožnila inšpektorom vstup tiež do areálu Vojenského opravárenského podniku a odobratie vzoriek z územia priamo zasiahnutého explóziou.

Prekročenie hodnôt obzvlášť škodlivých látok ortuti a kadmia zistila SIŽP pri odobratí vzoriek z vodného toku Trebianka v blízkosti Vojenského opravárenského podniku v Novákoch po piatkovom výbuchu. Inšpekcia odobrala vzorky vody v sobotu.

SIŽP zistila aj prekročenie hodnôt chemickej spotreby kyslíka, dusitanového a dusičnanového dusíka a ťažkých kovov ako olovo či meď. V Trebianke sa po výbuchu nachádzalo až 30-násobne viac pre vodu škodlivého chrómu šesťmocného ako je povolené množstvo. O dve hodiny neskôr sa vo vode nachádzal stále 15-násobok povoleného množstva. Obsah chrómu celkového bol prekročený trojnásobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Zistením obzvlášť škodlivých látok a ďalších škodlivín v povrchovej vode došlo podľa zákona k mimoriadnemu zhoršeniu vôd povrchového toku Trebianka. Proti pôvodcovi znečistenia bude SIŽP postupovať v zmysle zákona.

Vojenské muničné sklady sú vraj bezpečné

Zabezpečenie muničných skladov Ozbrojených síl SR vylučuje vznik mimoriadnej udalosti podobnej ako v Novákoch. Uviedol to hovorca OS SR Milan Vanga s tým, že skladovanie munície vo vojenských skladoch zabezpečuje niekoľko bezpečnostných prvkov, ktoré zabraňujú ničivej explózii.

Každá zo skladovacích budov je chránená sieťou bleskozvodov, ktoré bezpečne odvedú blesky aj pri silných búrkach. Keď sa manipuluje s muníciou v skladoch, je elektroinštalácia, ktorá je podrobovaná pravidelným revíziám, zapojená iba na nevyhnutný čas. V skladoch je predpismi obmedzené bezpečnostné množstvo munície, ktorá je skladovaná oddelene od inicializačných častí (rozbušiek). Je uložená v špeciálnych obaloch odolných proti nárazu i vysokým teplotám. Konštrukcia budov je prispôsobená tak, aby pri akejkoľvek explózii tlaková vlna smerovala iba hore. Tento systém je navyše podporovaný ochrannými valmi okolo skladovacích budov. Jednotlivé budovy sú od seba v bezpečných vzdialenostiach, aby pri explózii nenastala reťazová reakcia.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky muničné sklady Ozbrojených síl SR sú nepretržite strážené strážnymi jednotkami a pravidelne kontrolované z nadriadených stupňov štruktúry Ozbrojených síl SR. O bezpečnosť sa rovnako 24 hodín denne starajú aj protipožiarne jednotky hasičov s hasičským vozidlom. Keďže hasiči sú súčasťou pohotovostnej zmeny, pri požiari by boli doslova o pár minút. V prípade potreby posilnenia hasičskými jednotkami z civilu sú vojenskí hasiči školení na to, aby viedli celý zásah.

Vojenské muničné sklady sú rozmiestnené po celom Slovensku a sú dislokované zásadne v neobývaných oblastiach. Jeden z muničných skladov sa nachádza aj v blízkosti areálu akciovej spoločnosti VOP Nováky. Pri nedávnej tragédii zostal vďaka bezpečnostným prvkom nepoškodený. Areál každého muničného skladu je chránený zdvojeným plotom zvýšeným o ostnatý drôt. Pokiaľ je areál v zalesnenom priestore, lesný porast je v bezpečnej vzdialenosti od oplotenia, aby pri lesnom požiari neboli budovy zasiahnuté padajúcimi horiacimi stromami.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj matematika sa dá skrotiť
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 8. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 9. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 849
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 403
 3. Aká je chémia vôní 12 525
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 10 910
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 380
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 903
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 637
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 278
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 784
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 364
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Haščák.
Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.

Peter Schutz
Petra Vlhová (vľavo) a Veronika Velez-Zuzulová.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

Manažér Penty: Je absurdné, aby sme vedeli, že sa na nás chystá polícia

Neviem o vzťahu Penty s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, vraví manažér Penty Martin Danko.

Manažér Penty pre vonkajšie vzťahy Martin Danko.
Jaroslav Haščák.

Hrivnák odstúpil z kandidatúry na generálneho prokurátora

Hrivnák zdôvodnil rozhodnutie vytvorením priestoru pre ľahšie rozhodovanie.

Ján Hrivnák.