SME

Vyhlásili štvrtý ročník súťaže Dedina roka

Víťaz získa šancu na prednostný grant na svoj projekt z Programu obnovy dediny a bude reprezentovať Slovensko v budúcoročnej súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

BANSKÁ BYSTRICA 9. marca (SITA) - Slovenské dediny majú tento rok možnosť po štvrtý raz zabojovať o prestížny titul Dedina roka. Rovnomennú súťaž, ktorá sa u nás koná každý druhý rok od roku 2001 ako súčasť Programu obnovy dediny, dnes vyhlásila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pod záštitou Ministerstva životného prostredia. Obce môžu prihlášky podávať do konca apríla, hodnotenie bude prebiehať v máji až septembri, výsledky majú byť známe v októbri. Víťaz získa šancu na prednostný grant na svoj projekt z Programu obnovy dediny a bude reprezentovať Slovensko v budúcoročnej súťaži o Európsku cenu obnovy dediny. Okrem celkového víťaza získavajú ocenenia aj víťazi jednotlivých kategórií – dedina ako hospodár, dedina ako maľovaná, dedina ako klenotnica, dedina ako pospolitosť, dedina ako partner a dedina ako hostiteľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa na dnešnej tlačovej besede počas odbornej konferencie Cesta slovenskej dediny do Európy zhodli starostovia všetkých troch doterajších víťazných obcí – Soblahova, Hrušova a Vlachova – víťazstvo v tejto súťaži im prinieslo hlavne morálne ocenenie, ale aj prestíž, ktorá sa neskôr prejavila aj vo finančných efektoch. „Dedina roka nemusí byť najkrajšou dedinou. Hodnotí sa hlavne duchovné bohatstvo, spôsob života, akí sú jej občania aktívni, ako sa zapájajú do života dediny,“ povedal starosta Vlachova v okrese Rožňava Juraj Kováč. Hrušov v okrese Veľký Krtíš sa podľa jeho starostu Pavla Bendíka stal vďaka víťazstvu v súťaži silnejším subjektom a dôveryhodnejším partnerom voči rôznym inštitúciám.

Riaditeľka centra environmentálnej výchovy a propagácie SAŽP Anna Kršáková uviedla, že do súťaže Dedina roka sa dosiaľ prihlasovalo málo slovenských obcí – priemerne 25, čo údajne súvisí s ich nízkou sebadôverou. Starostovia však pripomenuli, že by záujmu obcí pomohla priama motivácia v podobe finančnej ceny pre víťaza. „Ľudia chcú vidieť hneď prvý efekt, akokoľvek by bol malý. Napríklad, že sme získali takúto cenu a vieme si za to postaviť niekoľko chodníkov. Lebo hoci sa v Programe obnovy dediny môžeme uchádzať o grant na malý projekt, to je len pár desiatok tisíc korún a nie je to priama cena za víťazstvo,“ povedal Bendík.

SkryťVypnúť reklamu

Aj podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru je Program obnovy dediny, v rámci ktorého sa organizuje súťaž Dedina roka, veľmi slabo dotovaný. „Je to v objeme od piatich do 25 miliónov ročne, o ktorý sa uchádza skoro 1 000 obcí. To je strašne málo. Preto sa neustále usilujeme, aby sa na rozvoji vidieka podieľali viaceré ministerstvá, nielen ministerstvo životného prostredia,“ uviedol Sýkora. Pripomenul, že v iných krajinách je obnova dediny podporovaná oveľa výraznejšie. Napríklad v Česku získava víťazná obec v podobnej súťaži milión korún, jej starostu prijme prezident a iní významní ústavní činitelia.



SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 469
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 299
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 584
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 558
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 812
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 590
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 324
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 260
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brad Marchand oslavuje víťazný gól Floridy.

Stav finálovej série NHL je po úvodných dvoch zápasoch v Edmontone 1:1.


a 1 ďalší
Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu