Bratislava 10. marca (ČTK) - Do kníhkupectiev sa má už čoskoro dostať dielo s doteraz knižne nevydanými prejavmi a článkami popraveného prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa. ČTK to povedala spoluautorka diela Katarína Hradská. Nová kniha, ktorá by mala vyjsť do konca mesiaca, podľa nej pomôže dotvoriť obraz o kontroverznom prezidentovi. Tiso bol počas druhej svetovej vojny na čele štátu, z ktorého bolo deportovaných do nacistických koncentračných táborov asi 70.000 židov.
"Pozorný čitateľ v knihe nájde myšlienkový posun Jozefa Tisa, ktorý smeruje k obdivu veľkonemeckej ríše a k osobe Adolfa Hitlera," povedala ČTK Hradská z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Kniha na vyše 2600 stranách zaznamenáva Tisove prejavy publikované v dobovej tlači či v rozhlase od októbra 1938 až po obdobie pred začiatkom Slovenského národného povstania (SNP) z roku 1944.
Medzi dokumentmi je podľa Hradskej napríklad kompletný prejav Tisa v slovenskom parlamente zo 14. marca 1939, kedy vznikol samostatný slovenský štát, známy protižidovský prejav z Holíča z roku 1942, či iné, doteraz nepublikované dokumenty.
Hradskej a ďalšiemu historikovi Miroslavovi Fabriciovi už skôr vyšla kniha Tisových dokumentov z obdobia 1913 - 1938, v ktorých sú zachytené politické začiatky katolíckeho kňaza a neskoršieho prezidenta. Tretí diel dokumentov od SNP až po koniec druhej svetovej vojny je už podľa Hradskej tiež dokončený; vyjsť by mal o rok.
O Tisovi vyšlo viacero kníh. Koncom 90. rokov napísal historik Ivan Kamenec dielo Tragédia politika, kňaza a človeka. Podľa veľkej časti historikov bol Tiso zodpovedný za smrť desaťtisícov slovenských židov, ktorí skončili v nacistických koncentračných táboroch.
Iní historici, prevažne z emigrácie, Tisa naopak považujú za hrdinu, ktorý v ťažkom vojnovom období pomohol Slovensku, a deportáciám zabrániť nemohol. Medzi takých patrí napríklad Milan Ďurica, ktorý v nedávno vydanej knihe tvrdí, že Tiso bol výnimočnou osobnosťou, ktorá si dokonca zaslúži cirkevné blahorečenie.
Tisa po vojne popravili za spoluprácu s nacistickým Nemeckom. Na budúci mesiac uplynie od jeho smrti 60 rokov.
kbp prl