K v novozámockom okrese. V minulosti pritom Csáky tvrdil, že sa o najvyššiu stranícku funkciu uchádzať nebude.
"Samozrejme tie návrhy sa (...) neodmietajú a dohodli sme sa, že si na to vyžiadame čas," povedal dnes Csáky v diskusnej relácii Slovenskej televízie. Definitívne sa chce rozhodnúť krátko pred snemom, ktorý sa uskutoční 31. marca.
O post šéfa strany sa bude opäť uchádzať jej dlhoročný predseda Bugár, ktorý to potvrdil už vo februári. Ten je podľa prieskumov dlhodobo najpopulárnejším politikom SMK.
V sobotňajšom rozhovore pre denník Sme Csáky povedal, že v strane sú výhrady k Bugárovi. Bližšie podrobnosti však neuviedol. Potvrdil tiež, že kandidovať nechce. "Pán Bugár sa síce vyjadril, že by uvítal nejakého vyzývateľa, pričom spomenul aj moje meno, ja mám však momentálne v hlave tri knihy, ďalšie dve som práve dorobil. Navyše chcem v roku 2009 kandidovať do Európskeho parlamentu," vyhlásil bývalý vicepremiér v poslednej vláde Mikuláša Dzurindu.
SMK po minuloročných voľbách skončila po ôsmich rokoch vládnutia v opozícii. Očakáva sa, že okrem voľby predsedu bude snem aj testom pozície podpredsedu strany Miklósa Duraya, ktorý sa netají výraznými sympatiami k národne orientovanej politike šéfa maďarskej strany Fidesz Viktora Orbána.
Podľa prieskumov SMK podporuje zhruba desať percent občanov ochotných ísť k volebným urnám. Zodpovedá to približne podielu občanov maďarskej národnosti na Slovensku.
ĽS-HZDS má voľnú ruku pri Zákonníku práce
Poslanec za SMK Pál Csáky si myslí, že ĽS-HZDS nemá politické záväzky voči Smeru-SD v prípade novely Zákonníka práce. V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť povedal, že Smer-SD odštartovaním verejnej diskusie k novele, ku ktorej majú občania posielať pripomienky do centrály premiérovej strany, obišiel svojich koaličných partnerov. "HZDS teraz nie je politicky viazané výsledkom tejto diskusie, keď vás obišiel koaličný partner, HZDS de facto má voľnú ruku," vyhlásil Csáky. Podľa neho o výhradách, ktoré má ĽS-HZDS k pripravovaným zmenám, môžu diskutovať v parlamente. "S opozíciou môžete rokovať o tejto téme, týchto bodoch na pôde parlamentu," navrhol Csáky. Myslí si, že takto môže prejsť novela, ktorá nebude proti záujmom verejnosti.
Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni zopakoval, že strana trvá na tom, aby sa ešte diskutovalo o rozsahu nadčasov a závislej práci. "Sú profesie, kde nie je možné zrušiť prácu na živnosť," podotkol Urbáni. Ďalej uviedol, že ĽS-HZDS nepošle svoje pripomienky do centrály Smeru-SD. Pripravuje sa rokovanie poslaneckého klubu ĽS-HZDS s ministerkou práce Vierou Tomanovou.
Csáky tvrdí, že momentálne "nie je vysoká korupcia" vo vysokej politike. Za najväčšie riziko súčasnej koalície označil Smer-SD. "Stranícka centrála Smeru zasahuje do štruktúry riešenia eurofondov, do štruktúry hodnotenia eurofondov, do štruktúry hodnotenia aj verejných súťaží," zdôraznil Csáky. Urbáni si myslí, že pri odhaľovaní prípadov korupcie by pomohla väčšia občianska statočnosť.
Csáky: Kašický mal po tragédii v Novákoch odstúpiť
Podpredseda SMK sa vyjadril aj k nedávnemu výbuchu delaboračnej haly vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch. Podľa Csákyho mal vzhľadom na túto tragédiu odstúpiť minister obrany František Kašický. "Myslím si, že pán minister má niesť politickú zodpovednosť," uviedol. O tom, či SMK prípadne na marcovej schôdzi NR SR navrhne odvolať ministra obrany, sa podľa neho zatiaľ v strane nehovorilo.
Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni naopak označil Kašického ponuku premiérovi Robertovi Ficovi odstúpiť z funkcie za sympatickú. S tým, že ju predseda vlády neprijal, vyjadril podpredseda ĽS-HZDS súhlas. Ocenil pritom aj Kašického osobnú aktivitu na mieste tragédie následne po výbuchu. "Myslím, že pán minister Kašický aj vo vzťahu k zahraničiu je človek na správnom mieste," povedal.
aktualizované 15:43
Autor: zh

Beata
Balogová
