SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Významné dni, osobnosti a udalosti v histórii pripadajúce na 13. marca

Bratislava 12. marca (TASR) -

SVET - DNI

Štátny sviatok Grenady - výročie víťazstva ľudovej revolúcie (1979).

SLOVENSKO - OSOBNOSTI

1741 - Narodil sa vo Viedni (Rakúsko) osvietenský panovník, rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ JOZEF II. Zomrel 20.2.1790.

1754 - Narodil sa v Ruste (Rakúsko) absolvent trnavskej univerzity, prírodovedec, bratislavský mestský lekár, zakladateľ novej disciplíny (zdravotnej polície), predchodca dnešnej sociálnej hygieny v Uhorsku a spoluzakladateľ v európskom rámci ZACHARIÁŠ TEOFIL HUSTY, priekopník zavedenia očkovania detí proti kiahňam. Zomrel 29.3.1803.

Skryť Vypnúť reklamu

1842 - Narodil sa v Starej Bystrici lekár, odborný spisovateľ, múzejník a prírodovedec európskeho formátu KAROL JOZEF BRANČÍK, zakladateľ Prírodovedeckého spolku župy Trenčianskej, ktorý sa venoval prírodným vedám, zoológii, botanike, entomológii, archeológii, ale aj zberateľskej a výskumnej práci. Zomrel 7.11.1915.

1916 - Zomrel v Bratislave vojenský staviteľ, dôstojník rakúsko-uhorskej armády, vynálezca vrtuľníka s horizontálnou vrtuľou, stavebný a strojný inžinier JÁN BAHÝĽ, konštruktér prvého automobilu s benzínovým pohonom a akumulátorom na Slovensku, ktorý sa venoval aj konštruovaniu prístrojov v oblasti vojenskej techniky, pričom získal sedemnásť patentov. Narodil sa 25.5.1856.

1921 - Zomrel v Banskej Bystrici slovenský maliar DOMINIK SKUTECKÝ. Narodil sa 14.2.1849 v Gajaroch.

Skryť Vypnúť reklamu

1944 - Narodil sa v Nyíregyháze (Maďarsko) verejný činiteľ JOZEF MARKUŠ, predseda Matice slovenskej.

1977 - Zomrel v Bratislave herec, spevák a režisér FRANTIŠEK VESELÝ (Krištof-Veselý). Narodil sa 12.4.1903.

1999 - Zomrela Košiciach ALLA MEZENCEVOVÁ, prvá slovenská poľnohospodárska inžinierka, ktorá zasvätila celý svoj život rozvoju slovenskej praktickej fytopatológie, najprv v Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom v Nitre, neskôr od roku 1948 v jeho košickej pobočke, pričom sa aktívne podieľala na priekopníckych začiatkoch pestovania ryže a sóje na južnom Zemplíne a odborne popri nej vyrástli mnohí špičkoví slovenskí poľnohospodárski odborníci. Narodila sa roku 1907.

SLOVENSKO - UDALOSTI

1775 - Pápež Pius V. povýšil spišské prepošstvo sv. Martina na biskupstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

1870 - V Martine začali vychádzať tri razy do týždňa Národné noviny, orgán Slovenskej národnej strany (do februára 1948).

1939 - Jozef Tiso a Ferdinand Ďurčanský rokovali v Berlíne s ministrom zahraničných vecí Joachimom von Ribbentropom a Adolfom Hitlerom o utvorení slovenského štátu, ktorý hrozil nemeckou okupáciou Bratislavy a maďarskou východného Slovenska, ak okamžite nevyhlási samostatnosť; Jozef Tiso odmietol s odôvodnením, že to môže urobiť len slovenský snem, pričom prezident Hácha a Karol Sidor na základe jeho žiadosti zvolali snem na nasledujúci deň.

1997 - Prezident Michal Kováč vyhlásil referendum na dni 23. a 24.5. so štyrmi otázkami; k trom otázkam prijatým Národnou radou SR dňa 14.2. pridal v nadväznosti na petičnú akciu občanov štvrtú otázku: Súhlasíte, aby prezidenta SR volili občania SR, podľa priloženého návrhu ústavného zákona priamo?

Skryť Vypnúť reklamu

SVET - OSOBNOSTI

1569 - Zajali a zastrelili v boji pri Jarmaku jedného z vodcov francúzskych hugenotov LOUISA CONDÉHO (I.). Narodil sa roku 1530.

1696 - Narodil sa francúzsky maršal LOUIS FRANCOIS ARMAND DU PLESSIS VOJVODA DE RICHELIEU. Zomrel roku 1788.

1733 - Narodil sa britský kalvínsky kazateľ, filozof, prírodovedec, fyzik a chemik JOSEPH PRIESTLEY, objaviteľ prvku kyslík. Zomrel roku 1804.

1881 - Zomrel ruský cár ALEXANDER II. na následky atentátu, po ktorom nasledovala vlna represálií proti pokrokovým silám. Narodil sa oku 1818.

1860 - Narodil sa rakúsky hudobný skladateľ a kritik HUGO WOLF. Zomrel roku 1903.

1900 - Narodil sa grécky básnik a diplomat JIORGOS SEFERIS (vlastným menom Jeorjios Seferiadis), laureát Nobelovej ceny. Zomrel roku 1971.

Skryť Vypnúť reklamu

1939 - Narodil sa americký rockový spevák, skladateľ a klavirista NEIL SEDAKA.

1943 - Narodil sa francúzsky filmový režisér ANDRÉ TÉCHINÉ.

- Zomrel STEPHEN VINCENT BENET, americký básnik a autor noviel. Narodil sa v roku 1898.

1956 - Narodila sa americká herečka DANA DELANYOVÁ.

1996 - Zomrel poľský filmový režisér a scenárista KRZYSZTOF KIESLOWSKI. Narodil sa roku 1941.

2004 - Zomrel vo veku nedožitých 99 rokov obľúbený rakúsky kardinál FRANZ KÖNIG, ktorý výraznou mierou ovplyvnil novodobý vývoj rímskokatolíckej cirkvi v alpskej republike.

2006 - Bývalý estónsky prezident LENNART MERI, ktorý bol významným aktérom hnutia za nezávislosť, zomrel vo veku 76 rokov.

SVET - UDALOSTI

1325 - Podľa tradície založili hlavné mesto a centrum Aztéckej ríše Tenochtitlán v miestach dnešného mesta Mexiko a po dobytí MexikaŠpanielmi bolo 1519-1521 zničené.

Skryť Vypnúť reklamu

1639 - Známu Harvardsku univerzitu pomenovali podľa významného britského duchovného a učenca Johna Harvarda.

1707 - Francúzsky kráľ Ľudovít XIV. a cisár Jozef I. podpísali dohodu o stiahnutí Francúzov z územia Milánska.

1781 - Britský astronóm Friedrich William Herschel objavil planétu Urán.

1900 - Briti na čele s lordom Frederickom Robertsom v britsko-búrskej vojne o južnú Afriku dobyli mesto Bloemfontein.

1925 - V americkom štáte Tennessee postavili evolučnú teóriu mimo zákona.

1928 - V San Francisquito Valley neďaleko kalifornského Los Angeles sa pretrhala hrádza vodnej nádrže, pričom zahynulo okolo 700 osôb a škody sa odhadovali na 15 miliónov dolárov.

1967 - Sovietske noviny Izvestija predstavovali so svojim nákladom 8,7 milióna výtlačkov najrozšírenejší denník na svete .

Skryť Vypnúť reklamu

1979 - Medzi štátmi EHS s výnimkou Veľkej Británie nadobudol platnosť európsky menový systém so spätnou platnosťou k 1.1.1979 na základe iniciatívy nemeckého kancelára Helmuta Schmidta a francúzskeho prezidenta Valery Giscarda d'Estainga zo stretnutia predstaviteľov EÚ v Brémach (jún 1978), ktorý bol druhým krokom na ceste k spoločnej mene, pričom prvým bolo zreťazenie mien ("európsky menový had"; mal zamedziť veľkým výkyvom vo výmenných kurzoch európskych mien), avšak prvý pokus skrachoval v období turbulencií počas prvej ropnej krízy roku 1973.

1988 - Do prevádzky uviedli najdlhší tunel pod vodou, spájajúci japonské ostrovy Honšú a Hokkaido.

1991 - Kuvajtský emir Sheik Jeber al-Ahmed al-Sabah sa vrátil z exilu do svojej krajiny po skončení jej okupácie Irakom.

Skryť Vypnúť reklamu

1992 - Východné Turecko postihlo ťažké zemetrasenie (6,2 stupňa Richterovej stupnice), poškodená bola najmä provinčná metropola Erzincan a zahynulo najmenej 570 osôb.

1993 - Bosniansku Srebrenicu zaplavili stovky utečencov a snažili sa zabrániť odchodu francúzskeho veliteľa vojsk OSN v oblasti generála Philippa Morillona pred opustením vojnou sužovanej moslimskej enklávy.

- Začali dražbu najväčšej zbierky predmetov súvisiacej s činnosťou legendárnej britskej skupiny Beatles, keď sa londýnske múzeum venované Beatles dostalo do konkurznej správy.

1996 - V egyptskom meste Šarm el-Šejch sa uskutočnil protiteroristický summit za účasti predstaviteľov 29 krajín a medzinárodných organizácií vrátane viacerých hláv štátov a vlád. Svetové mocnosti takto podporili mierový proces na Blízkom východe, ktorý bol zmrazený sériou protiizraelských atentátov zo strany palestínskych extrémistov (zahynulo pri atentátoch od 25. februára 61 osôb).

Skryť Vypnúť reklamu

1997 - Pri páde iránskeho vojenského nákladného lietadla Hercules C-130 neďaleko mesta Mašhad na severovýchode krajiny zahynulo všetkých 88 osôb na palube.

1998 - Juhokórejský prezident Kim Te-džung udelil rozsiahlu všeobecnú amnestiu pre 5,5 milióna Kórejčanov, ktorá sa týkala širokej škály trestných činov a priestupkov (od politických väzňov až po tých, ktorí riadili motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu).

2001 - Fundamentálne islamistické afganské vládnuce hnutie Taliban zničilo sochy obrovských stojacich Budhov z tretieho a piateho storočia v stredoafganskom Bamijáne.

2002 - Angolská armáda v noci na tento deň vyhlásila, že sa stretla s povstalcami z Národného zväzu za úplnú nezávislosť Angoly (UNITA) na rokovaniach o okamžitom zastavení vlečúcej sa občianskej vojny. Stretnutie, ktoré sa uskutočnilo v odľahlej východnej provincii Moxico, bolo prvým odkedy dala vláda vzbúrencom nedávnu ponuku na uzavretie prímeria. Medzi vládou a UNITA absentovali kontakty na vysokej úrovni už po mnoho rokov. Občianska vojna v krajine trvala už 27 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

2006 - Séria silných búrok spôsobila v Spojených štátoch početné tornáda, pri ktorých 9 ľudí zahynulo. Ničivý živel spôsobil rozsiahle škody v piatich amerických štátoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 3. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 4. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 8. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 6. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 7. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 8. Zmeny v systéme revíznych postupov
 9. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 10. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 891
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 247
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 855
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 625
 5. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 434
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 691
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 565
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 788
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 564
 10. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 2 160
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ján Herák oznámil vzdanie sa mandátu 9. júna 2021.

Herák v OĽaNO ďalej pracuje.


13 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Polícia pátra po zdrojoch klamstiev.


3 h

Po epickom úspechu očkovacej lotérie si teraz Igor Matovič vycucal z prsta 500-eurové očkovacie kupóny pre dôchodcov.


Skryť Zatvoriť reklamu