Bratislava 12. marca (ČTK) - Zahraničná politika vlády Roberta Fica je orientovaná viac na Európsku úniu ako Spojené štáty. V rozhovore pre internetový portál jetotak.sk to povedal minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Odklon od orientácie na USA je podľa Kubiša jedným z hlavných rozdielov medzi diplomaciou novej vlády a predchádzajúcim kabinetom Mikulášom Dzurindu.
"Predchádzajúca vláda osem rokov mala ako základný orientačný bod politiku Spojených štátov. Táto vláda si ako základný bod zobrala politiky Európskej únie. A okamžite vidíte odlišnosti," povedal Kubiš pre internetový portál. Dodal však, že vláda nemení politiku podpory demokracie na Ukrajine a v Bielorusku, či podporu členstva Gruzínska v NATO, ktoré by sa nepáčilo susednému Rusku.
Dominantné postavenie v súčasnom kabinete má Ficov Smer-SD, ktorý po voľbách stiahol slovenských ženistov v Iraku. Samotný Fico viackrát slovne zaútočil na politiku Spojených štátov. Zásah v Iraku proti režimu Saddáma Husajna napríklad označil za "nespravodlivý", či pokusy vybudovať v Iraku demokraciu za ilúziu. Opozícia Fica viackrát kritizovala za návštevu Číny či Líbye, aj za údajné plánovanie návštevy Venezuely, ktorá sa však nakoniec neuskutočnila.
Na rozdiel napríklad od Španielska však Slovensko konzultovalo svoj odchod z Iraku so spojencami a formálne v misii Iracká sloboda ponechalo niekoľkých dôstojníkov. Presunie tiež svoje jednotky v afganskej misii z Kábulu na viac nebezpečný juh Afganistanu.
Kubiš v rozhovore podrobne nekomentoval úvahy o výstavbe základní amerického radarového systému v Česku a Poľsku, ktorá vzbudila nahnevanú reakciu Moskvy. "Slovensko oslovené nebolo, a tak ani nie je do procesu bezprostredne zaangažované," vyhlásil. Nechcel tiež povedať, aká by bola reakcia Slovenska, keby dostalo od Spojených štátov podobnú ponuku.
fil prl