VYSOKÉ TATRY 12. marca (SITA) – Ochrana prírody na Slovensku vážne zaostáva. „Existuje mnoho precedensov, ktorými sa dosiaľ nikto nezaoberal. Hlavne aktivisti mimovládneho sektora obchádzajú súčasný stav, kde dochádza k flagrantnému porušovaniu zákona o ochrane prírody a krajiny a došlo k nemu už aj z hľadiska vyhlásených piatych stupňoch ochrany v zónach, ktoré podľa dikcie zákona v národnom parku nemali byť vyhlásené,“ uviedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš po návšteve Vysokých Tatier.
Jaduš sa dnes oboznámil so situáciou v turistických strediskách vo Vysokých Tatrách, kde sa plánujú viaceré významné investície. Podľa štátneho tajomníka už došlo k dohode medzi rezortmi životného prostredia a hospodárstva, že nebudú podporovať nové strediská cestovného ruchu, ale pokúsia sa dôjsť k dohode na rozvoji už existujúcich stredísk. Na Štrbskom Plese Jaduš potvrdil, že prvoradou úlohou bude prehodnotenie stupňov ochrany v Tatranskom národnom parku, po ktorej bude nasledovať zonácia. „Národné parky mali byť podľa zákona vyhlasované v územiach, kde nie je toto územie poznačené trvalou ľudskou činnosťou. Musíme pochybovať, či vôbec intravilány obcí majú byť súčasťou národných parkov a súčasťou obmedzení, ktoré sa na ne vzťahujú,“ povedal J. Jaduš.
Štátny tajomník si na lyžiach prešiel zjazdovku zo Soliska na Štrbskom Plese, kde sa sústredil najmä na kritické miesta. Overil si, ako porušujú zákon o ochrane prírody a krajiny lyžiari. „Predo mnou padli štyria lyžiari a mal som problém neskončiť na strome,“ uviedol J. Jaduš. Práve na týchto kritických miestach dochádza k tomu, že lyžiari riešia kolízne situácie vychádzaním mimo zjazdoviek. Ďalšou problémovou vecou je, že na Solisku sa v hornej časti jazdí po kosodrevine, ktorá je súčasťou biotopu európskeho významu. „Z dikcie európskej smernice je zrejmé, že môžeme vo verejnom záujme biotopy európskeho významu za náhradu riešiť,“ doplnil J. Jaduš. Podľa štátneho tajomníka sa musia rozbehnúť rozhovory medzi investormi, samosprávou a organizáciami životného prostredia. Jaduš sa nebráni rozšíreniu zjazdoviek vo Vysokých Tatrách. „Mne ide o to, aby toto rozšírenie zjazdovky nebolo na úkor ochrany biotopu, ale aby sa urobila náhrada v zmysle zákona.“
Vedenie ministerstva životného prostredia rokuje aj s rezortom pôdohospodárstva o zonácii TANAP-u. Jaduš má ambíciu, aby zonácia v národných parkoch, v ktorých sú rozvojové zámery, bola pripravená do konca tohto roka. „Bez zonácie nie je možné pomýšľať na akékoľvek aktivity v národných parkoch. Náš zámer je zadefinovať to najvzácnejšie na území Slovenska a toto veľmi prísne chrániť, pretože súčasný stav je, že krajina nemá pána,“ uviedol. Súčasťou celého procesu bude aj úprava legislatívy, pretože v národných parkoch dochádza ku kolíziám viacerých zákonov.
Štátny tajomník sa vyjadril aj k plánovanému rozširovaniu zjazdoviek v Tatranskej Lomnici na úkor lesných porastov. Stav lesov na Slovensku je podľa neho priaznivý a lesov pribúda. „Nechcel by som robiť fetiš z vyrúbania nejakých plôch stromov,“ uviedol J. Jaduš. Vo vzťahu k národným parkom je najdôležitejšie posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Ak budú priaznivé vyjadrenia odborníkov, potom bude podľa neho známe aj stanovisko rezortu životného prostredia. „Pre mňa žiadne dohady vlastníkov lesov nie sú dosť relevantné, aby som sa k nim vyjadril,“ uzavrel J. Jaduš.
SITA vydá k správe zvukovú správu.