SME

Na zlepšovaní postavenia žien sa majú viac podieľať muži

"Snaha o zlepšenie finančnej a sociálnej situácie žien nebude úspešná, ak oficiálne neuznáme prínos žien v neformálnej ekonomike,“ zdôraznila poslankyňa EP Anna Záborská.

(Zdroj: AFP)

BRATISLAVA 13. marca (SITA) - Slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská v pondelok v rozprave o správe o Pláne uplatňovania rovnosti žien a mužov na roky 2006 až 2010 uviedla, že agenda rovnosti príležitostí sa netýka len žien, ale majú sa na nej aktívne podieľať aj muži. Táto správa, ktorú predložila poslankyňa europarlamentu Amalia Sartori, je podľa Záborskej výsledkom spoločnej práce všetkých členov Výboru pre práva žien napriek ich rôznym politickým názorom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Snaha o zlepšenie finančnej a sociálnej situácie žien nebude úspešná, ak oficiálne neuznáme prínos žien v neformálnej ekonomike,“ zdôraznila vo svojom vystúpení Záborská. Poznamenala tiež, že v tomto roku si Európania pripomínajú 50. výročie založenia Európskych spoločenstiev a rok 2007 bol vyhlásený aj za Európsky rok rovnosti príležitostí pre všetkých.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníčka Výboru EP pre práva žien Anna Záborská vyzdvihla aj úlohu mimovládnych organizácií. "Ich iniciatívy sú veľmi užitočné na národnej aj európskej úrovni," pripomenula Záborská. Vo svojom vystúpení požiadala Európsku komisiu, aby hľadala konkrétne využitie jednotlivých rozpočtových kapitol pre všetky ženské organizácie.

EP požaduje zrovnoprávnenie mužov a žien

Hoci sa v uplynulých 30 rokoch značne zlepšilo sociálne, politické a ekonomické postavenie žien, ich diskriminácia zostáva realitou vo všetkých členských krajinách Európskej únie. Vyplýva to zo správy o uplatňovaní rovnosti žien a mužov, ktorú dnes odhlasoval Európsky parlament.

EP pripomína, že i keď ženy tvoria 52 percent európskej populácie, tento údaj sa neodzrkadľuje v ich zastúpení vo vedúcich pozíciách či v politike, keď v priemere len necelá štvrtina členov národných parlamentov sú ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Ženy sú okrem toho menej platené ako muži na rovnakých postoch a za rovnakú prácu dostávajú v EÚ priemerne o 15 percent nižší plat. Slovensko je na tom značne horšie, keď je tento rozdiel 24-percentný a tým po Cypre druhý najvyšší v EÚ.

Práve vyrovnanie platov je jednou z hlavných požiadaviek správy, ktorá takisto vyzýva Európsku radu a Európsku komisiu, aby podporila politiky na zosúladenie pracovného a rodinného života. Opatrenia, ktoré by k tomu mohli prispieť, zahŕňajú napríklad možnosť daňových úľav pre mladé zamestnané matky, či pre podniky, ktoré sa rozhodnú zriadiť vlastné centrá starostlivosti o deti alebo možnosť využívania pružného pracovného času pre otcov v snahe zapojiť ich do rodinných povinností.

"Napriek tomu, že ženy majú chvályhodné manažérske schopnosti a v podnikateľskej oblasti zaznamenávajú výrazné úspechy, napríklad v regióne strednej Európy sa muži stávajú dvakrát častejšie podnikateľmi ako ženy. Tento stav spôsobuje v značnej miere skutočnosť, že ženy na vedúcich pozíciách sú nútené čeliť mnohým dodatočným prekážkam súvisiacich najmä s ich úlohou v rodine," uviedla slovenská europoslankyňa Zita Pleštinská.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia slovenská europoslankyňa Anna Záborská v rozprave zdôraznila, že agenda rovnosti príležitostí sa netýka len žien, ale na riešení tejto otázky sa majú podieľať aj muži.

"Snaha o zlepšenie finančnej a sociálnej situácie žien nebude úspešná, ak oficiálne neuznáme prínos žien v neformálnej ekonomike," konštatovala vo svojom vystúpení Záborská, ktorá je predsedníčkou parlamentného výboru pre práva žien a rovnosť pohlaví. Poslankyňa tiež poukázala na úlohu mimovládnych organizácií, ktorých iniciatívy v tejto oblasti sú dôležité na národnej i európskej úrovni.

Dvojnásobnej diskriminácii čelia v členských krajinách únie imigrantky. Zo všetkých imigrantov tvoria 54 percent ženy, ktorých situáciu a integráciu do spoločnosti možno podľa EP uľahčiť organizovaním jazykových kurzov a lepším oboznamovaním s ich právami.

SkryťVypnúť reklamu

Správa, ktorou sa EP zaoberal, sa venuje aj problematike obchodovania s ľuďmi. Každoročne ide o 100.000 osôb, pričom 40 percent tvoria deti. V prípade žien často dochádza k situáciám, keď sú na základe falošných sľubov nútené k prostitúcii. Europarlament preto požaduje, aby Európska komisia predložila návrh smernice o boji proti násiliu na ženách.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 112
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 351
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 240
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 053
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 970
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 443
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu