Zvolen 13. marca (TASR) - Teplá zima a skorá jar majú tento rok veľký vplyv na prílet sťahovavých vtákov. Na našom území sú dnes už také druhy, ktoré po minulé roky prilietali najskôr v polovici apríla. TASR to povedal odborník na život vtákov z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene Anton Krištín.
"Prílet viacerých druhov operencov na naše územie nastal o mesiac skôr, ako inokedy," uviedol ekológ. Na Slovensko už prileteli a hniezdia napríklad drozd plavý, kolibiarik čipčavý, penica a pŕhľaviar černohlavý, holub plúžik, a samozrejme, najväčší zo všetkých vtákov, bocian biely a čierny. "Oba druhy bocianov sme už v týchto dňoch zaregistrovali v Budči pri Zvolene," pripomenul Krištín. "Napríklad krkavce už majú mláďatá, čo nikdy predtým o tomto čase nebolo," podotkol.
Teplá zima mala značný vplyv aj na vtáky, ktoré od nás do teplých krajín neodlietajú. Sýkorky, brhlíky či drozdy mali tak jednoduchšie podmienky na prežitie. Netradičná zima mala podľa Krištína tento rok vplyv aj na výskyt kormoránov. "Tým, že bola teplejšia, tieto vtáky ostávali vo svojich domovoch v Škandinávii a severnom Poľsku," konštatoval. Podľa jeho odhadu na Slovensko priletela len pätina toho množstva kormoránov čo inokedy. Navyše tým, že mnohé vodné toky v zime vôbec nezamrzli, vodné vtáky boli omnoho viac rozptýlené po celom území. Odborník na prírodu očakáva, že pri súčasnom ráze počasia k nám do dvoch týždňov priletia lastovičky a až 90 percent bocianov. Teplá zima však podľa jeho slov prináša nielen klady, ale aj zápory. Cez zimu napríklad nezamrzli a dokonca sa premnožili rôzni škodcovia. V prírode sa tak dá očakávať veľké množstvo hubových ochorení i premnožený hmyz. "Ak človek teraz ušetril na kúrení, získané peniaze vydá na jar na chemické postreky," dodal Krištín.