Svidník 13. marca (TASR) - Gréckokatolícki veriaci a rusínska inteligencia zo Svidníka v Charte 2007 podporujú zachovanie cirkevnoslovanských a rusínskych liturgických obradov a cirkevnej tradície.
"Gréckokatolícka rusínska inteligencia vážiac si odkaz slovanských vierozvestov sv. Cyrila a Metóda, kultúrne a náboženské dedičstvo našich predkov a v snahe pokračovať v diele našich rusínskych gréckokatolíckych mučeníkov Prešovskej eparchie - vladykov Petra Pavla Gojdiča a Vasiľa Hopka, týmto vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad prehlbujúcim sa asimilačným až likvidačným tlakom na tisíce veriacich Rusínov zo strany vedenia biskupstva, exarchátu a mnohých našich duchovných", uvádza sa vo vyjadrení, ktoré dnes TASR poskytol riaditeľ neziskovej organizácie Drevené chrámy pod Duklou Michal Kosť. Dodal, že s ľútosťou konštatujú, že ich snaha o dlhoročnú trpezlivosť a snaha o konštruktívny dialóg a prosby, písomné sťažnosti aj žiadosti doteraz nenašli pozitívnu odozvu na žiadnom stupni cirkevnej hierarchie katolíckej cirkvi. "Súčasný stav neslobody rusínskych gréckokatolíckych veriacich a duchovných na Slovensku je v mnohom podobný situácii a postaveniu intelektuálov v Československu pri vzniku Charty 77," doplnil Kosť.
Podľa neho na listy spomínaných veriacich adresovaných biskupom a nunciovi do Vatikánu nedostávajú žiadnu odpoveď. Tvrdí, že cez antirusínskych duchovných sa stupňuje snaha urýchliť ich asimiláciu. "Stretávame sa s nežičlivosťou, neochotou a nezáujmom cirkevných predstaviteľov o spravodlivé právne riešenie postavenia rusínskych veriacich. Navrhujeme preto z radov signatárov charty vybrať našich zástupcov o ich prijatie Svätým otcom Benediktom XVI.," konštatoval Kosť.
Signatári Charty 2007 žiadajú teda dodržiavať Relatu Semper a cirkevné právo a rešpektovať dekrét Orientalium Ecclesarium. Základom prvého dokumentu je rozhodnutie (navždy) pápežskou bulou Pia VII. z roku 1818, na základe ktorej došlo k odčleneniu od Mukačevskej eparchie, čím vznikla Prešovská eparchia (Biskupstvo prešovské pre Rusínov). Obidve eparchie boli oficiálne vedené a uznávané ako rusínske. "Terajší biskupi nie sú dokonca ochotní v rusínskej farnosti ani len prečítať Evanjelium v rusínskom jazyku a ani po roku 1989, keď bola štátom uznaná rusínska národnosť nebolo umožnené vytvoriť hierarchickú štruktúru s patričnými farnosťami," potvrdil Kosť.
Rusínsky jazyk bol oficiálne kodifikovaný v roku 1995. Pri sčítaní ľudu v roku 2001 sa k rusínskemu jazyku prihlásilo 35 tisíc gréckokatolíckych veriacich. V asi 250 obciach Slovenska sa dodnes hovorí dialektmi rusínskeho jazyka.
jv vs